Cykling vid olympiska sommarspelen 1980
Cykling vid olympiska sommarspelen 1980 | ||||
---|---|---|---|---|
Landsvägscykling | ||||
Linjelopp | Herrar | |||
Tempolopp lag | Herrar | |||
Bancykling | ||||
Individuell förföljelse | Herrar | |||
Lagförföljelse | Herrar | |||
Sprint | Herrar | |||
Tempolopp | Herrar |
Cykling under olympiska sommarspelen 1980 i Moskva innehöll två discipliner: landsvägscykling och bancykling. Endast herrar tävlade, och fyra år senare tävlade damerna för första gången. Bancyklingen hölls i Velodrome of the Trade Unions Olympic Sports Centre och landsvägscyklingen i på motorvägen mellan Moskva och Minsk.
Resultat
6 olika grenar arrangerades och avgjordes i landsvägscykling och bancykling.
Medaljtabell
Pl. | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Sovjetunionen | 3 | 1 | 2 | 6 |
2 | Östtyskland | 2 | 2 | 0 | 4 |
3 | Schweiz | 1 | 0 | 0 | 1 |
4 | Frankrike | 0 | 2 | 0 | 2 |
5 | Polen | 0 | 1 | 0 | 1 |
6 | Tjeckoslovakien | 0 | 0 | 2 | 2 |
7 | Danmark | 0 | 0 | 1 | 1 |
Jamaica | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt | 6 | 6 | 6 | 18 |
Medaljörer
Landsvägscykling
Event | Guld | Silver | Brons |
Herrarnas linjelopp Detaljer... | Sergei Sukhoruchenkov (URS) | Czesław Lang (POL) | Yuri Barinov (URS) |
Herrarnas lagtempolopp Detaljer... | Sovjetunionen Yury Kashirin Oleg Logvin Sergei Shelpakov Anatoly Yarkin | Östtyskland Falk Boden Bernd Drogan Olaf Ludwig Hans-Joachim Hartnick | Tjeckoslovakien Michal Klasa Vlastibor Konečný Alipi Kostadinov Jiří Škoda |
Bancykling
Event | Guld | Silver | Brons |
Herrarnas förföljelse Detaljer... | Robert Dill-Bundi (SUI) | Alain Bondue (FRA) | Hans-Henrik Ørsted (DEN) |
Herrarnas lagförföljelse Detaljer... | Sovjetunionen Viktor Manakov Valerij Movtjan Vladimir Osokin Vitalij Petrakov | Östtyskland Gerald Mortag Uwe Unterwalder Matthias Wiegand Volker Winkler | Tjeckoslovakien Teodor Černý Martin Penc Jiří Pokorný lgor Sláma |
Herrarnas sprint Detaljer... | Lutz Heßlich (GDR) | Yave Cahard (FRA) | Sergei Kopylov (URS) |
Herrarnas tempolopp Detaljer... | Lothar Thoms (GDR) | Aleksandr Panfilov (URS) | David Weller (JAM) |
Referenser
Externa länkar
- Officiell olympisk rapport - resultat
|
|