Atletism la Jocurile Olimpice de vară din 1956
Atletism la Jocurile Olimpice de vară din 1956 | |||||||||||
Detalii | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Locație | Melbourne | ||||||||||
Perioadă | 24 noiembrie - 1 decembrie 1956 | ||||||||||
Participanți | 720 (573 bărbați, 147 femei) | ||||||||||
Nr. de probe | |||||||||||
Masculin | Feminin | Mixt | |||||||||
Individual | 22 | 8 | 0 | ||||||||
Echipe | 2 | 1 | 0 | ||||||||
Atletism la Jocurile Olimpice | |||||||||||
| |||||||||||
Probele sportive de atletism la Jocurile Olimpice de vară din 1956 s-au desfășurat în perioada 24 noiembrie - 1 decembrie 1956 la Melbourne, Australia. Au fost 33 de probe sportive, în care au concurat 720 sportivi, din 61 de țări.
Stadion
Probele au avut loc pe Melbourne Cricket Ground. Acesta a fost inaugurat în anul 1854.[1]
- 5000 m
- Săritura în lungime
Probe sportive
Masculin
Event | Aur | Argint | Bronz | |||
100 m detalii | Bobby Morrow Statele Unite ale Americii (USA) | 10,5 | Thane Baker Statele Unite ale Americii (USA) | 10,5 | Hector Hogan Australia (AUS) | 10,6 |
200 m detalii | Bobby Morrow Statele Unite ale Americii (USA) | 20,6 RO | Andy Stanfield Statele Unite ale Americii (USA) | 20,7 | Thane Baker Statele Unite ale Americii (USA) | 20,9 |
400 m detalii | Charles Jenkins Statele Unite ale Americii (USA) | 46,7 | Karl-Friedrich Haas Echipa Unificată a Germaniei (EUA) | 46,8 | Voitto Hellstén Finlanda (FIN) | 47,0 |
Ardalion Ignatiev Uniunea Sovietică (URS) | 47,0 | |||||
800 m detalii | Tom Courtney Statele Unite ale Americii (USA) | 1:47,7 RO | Derek Johnson Marea Britanie (GBR) | 1:47,8 | Audun Boysen Norvegia (NOR) | 1:48,1 |
1500 m detalii | Ron Delany Irlanda (IRL) | 3:41,2 RO | Klaus Richtzenhain Echipa Unificată a Germaniei (EUA) | 3:42,0 | John Landy Australia (AUS) | 3:42,0 |
5000 m detalii | Vladimir Kuț Uniunea Sovietică (URS) | 13:39,6 RO | Gordon Pirie Marea Britanie (GBR) | 13:50,6 | Derek Ibbotson Marea Britanie (GBR) | 13:54,4 |
10 000 m detalii | Vladimir Kuț Uniunea Sovietică (URS) | 28:45,6 RO | József Kovács Ungaria (HUN) | 28:52,4 | Allan Lawrence Australia (AUS) | 28:53,6 |
110 m garduri detalii | Lee Calhoun Statele Unite ale Americii (USA) | 13,5 RO | Jack Davis Statele Unite ale Americii (USA) | 13,5 RO | Joel Shankle Statele Unite ale Americii (USA) | 14,1 |
400 m garduri detalii | Glenn Davis Statele Unite ale Americii (USA) | 50,1 =RO | Eddie Southern Statele Unite ale Americii (USA) | 50,8 | Joshua Culbreath Statele Unite ale Americii (USA) | 51,6 |
3000 m obstacole detalii | Chris Brasher Marea Britanie (GBR) | 8:41,2 RO | Sándor Rozsnyói Ungaria (HUN) | 8:43,6 | Ernst Larsen Norvegia (NOR) | 8:44,0 |
4×100 m detalii | Statele Unite ale Americii (USA) Thane Baker Leamon King Bobby Morrow Ira Murchison | 39,5 RM | Uniunea Sovietică (URS) Leonid Bartenev Iuri Konovalov Vladimir Suharev Boris Tokarev | 39,8 | Echipa Unificată a Germaniei (EUA) Heinz Fütterer Manfred Germar Lothar Knörzer Leonhard Pohl | 40,3 |
4×400 m detalii | Statele Unite ale Americii (USA) Tom Courtney Charles Jenkins Lou Jones Jesse Mashburn | 3:04,8 | Australia (AUS) Graham Gipson Kevan Gosper Leon Gregory David Lean | 3:06,2 | Marea Britanie (GBR) Peter Higgins Derek Johnson John Salisbury Michael Wheeler | 3:07,2 |
Maraton detalii | Alain Mimoun Franța (FRA) | 2:25:00 | Franjo Mihalić Iugoslavia (YUG) | 2:26:32 | Veikko Karvonen Finlanda (FIN) | 2:27:47 |
20 km marș detalii | Leonid Spirin Uniunea Sovietică (URS) | 1:31:27,4 | Antanas Mikėnas Uniunea Sovietică (URS) | 1:32:03,0 | Bruno Junk Uniunea Sovietică (URS) | 1:32:12,0 |
50 km marș detalii | Norman Read Noua Zeelandă (NZL) | 4:30:42,8 | Evgheni Maskinskov Uniunea Sovietică (URS) | 4:32:57,0 | John Ljunggren Suedia (SWE) | 4:35:02,0 |
Săritura în înălțime detalii | Charles Dumas Statele Unite ale Americii (USA) | 2,12 m RO | Chilla Porter Australia (AUS) | 2,10 m | Igor Kașkarov Uniunea Sovietică (URS) | 2,08 m |
Săritura cu prăjina detalii | Bob Richards Statele Unite ale Americii (USA) | 4,56 m RO | Bob Gutowski Statele Unite ale Americii (USA) | 4,53 m | Georgios Roubanis Grecia (GRE) | 4,50 m |
Săritura în lungime detalii | Greg Bell Statele Unite ale Americii (USA) | 7,83 m | John Bennett Statele Unite ale Americii (USA) | 7,68 m | Jorma Valkama Finlanda (FIN) | 7,48 m |
Triplusalt detalii | Adhemar da Silva Brazilia (BRA) | 16,35 m RO | Vilhjálmur Einarsson Islanda (ISL) | 16,26 m | Vitold Kreer Uniunea Sovietică (URS) | 16,02 m |
Aruncarea greutății detalii | Parry O'Brien Statele Unite ale Americii (USA) | 18,57 m RO | Bill Nieder Statele Unite ale Americii (USA) | 18,18 m | Jiří Skobla Cehoslovacia (TCH) | 17,65 m |
Aruncarea discului detalii | Al Oerter Statele Unite ale Americii (USA) | 56,36 m RO | Fortune Gordien Statele Unite ale Americii (USA) | 54,81 m | Desmond Koch Statele Unite ale Americii (USA) | 54,40 m |
Aruncarea ciocanului detalii | Harold Connolly Statele Unite ale Americii (USA) | 63,19 m RO | Mihail Krivonosov Uniunea Sovietică (URS) | 63,03 m | Anatoli Samoțvetov Uniunea Sovietică (URS) | 62,56 m |
Aruncarea suliței detalii | Egil Danielsen Norvegia (NOR) | 85,71 m RM | Janusz Sidło Polonia (POL) | 79,98 m | Viktor Țâbulenko Uniunea Sovietică (URS) | 79,50 m |
Decatlon detalii | Milt Campbell Statele Unite ale Americii (USA) | 7937 RO | Rafer Johnson Statele Unite ale Americii (USA) | 7587 | Vasili Kuznețov Uniunea Sovietică (URS) | 7465 |
Feminin
Event | Aur | Argint | Bronz | |||
100 m detalii | Betty Cuthbert Australia (AUS) | 11,5 | Christa Stubnick Echipa Unificată a Germaniei (EUA) | 11,7 | Marlene Matthews Australia (AUS) | 11,7 |
200 m detalii | Betty Cuthbert Australia (AUS) | 23,4 =RO | Christa Stubnick Echipa Unificată a Germaniei (EUA) | 23,7 | Marlene Matthews Australia (AUS) | 23,8 |
80 m garduri detalii | Shirley Strickland de la Hunty Australia (AUS) | 10,7 RO | Gisela Köhler Echipa Unificată a Germaniei (EUA) | 10,9 | Norma Thrower Australia (AUS) | 11,0 |
4×100 m detalii | Australia (AUS) Norma Croker Betty Cuthbert Fleur Mellor Shirley Strickland de la Hunty | 44,5 (WR) | Marea Britanie (GBR) Heather Armitage Anne Pashley June Paul Jean Scrivens | 44,7 | Statele Unite ale Americii (USA) Isabelle Daniels Mae Faggs Margaret Matthews Wilma Rudolph | 44,9 |
Săritura în înălțime detalii | Mildred McDaniel Statele Unite ale Americii (USA) | 1,76 m (WR) | Thelma Hopkins Marea Britanie (GBR) Maria Pisareva Uniunea Sovietică (URS) | 1,67 m | ||
Săritura în lungime detalii | Elżbieta Krzesińska Polonia (POL) | 6,35 m (=WR) | Willye White Statele Unite ale Americii (USA) | 6,09 m | Nadejda Dvalișvili Uniunea Sovietică (URS) | 6,07 m |
Aruncarea greutății detalii | Tamara Tâșkevici Uniunea Sovietică (URS) | 16,59 m RO | Galina Zâbina Uniunea Sovietică (URS) | 16,53 m | Marianne Werner Echipa Unificată a Germaniei (EUA) | 15,61 m |
Aruncarea discului detalii | Olga Fikotová Cehoslovacia (TCH) | 53,69 m RO | Irina Begleakova Uniunea Sovietică (URS) | 52,54 m | Nina Ponomariova Uniunea Sovietică (URS) | 52,02 m |
Aruncarea suliței detalii | Inese Jaunzeme Uniunea Sovietică (URS) | 53,86 m RO | Marlene Ahrens Chile (CHI) | 50,38 m | Nadejda Koneaeva Uniunea Sovietică (URS) | 50,28 m |
Clasament pe medalii
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Statele Unite ale Americii | 16 | 10 | 5 | 31 |
2 | Uniunea Sovietică | 5 | 7 | 10 | 22 |
3 | Australia | 4 | 2 | 6 | 12 |
4 | Marea Britanie | 1 | 4 | 2 | 7 |
5 | Polonia | 1 | 1 | 0 | 2 |
6 | Norvegia | 1 | 0 | 2 | 3 |
7 | Cehoslovacia | 1 | 0 | 1 | 2 |
8 | Brazilia | 1 | 0 | 0 | 1 |
Franța | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Irlanda | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Noua Zeelandă | 1 | 0 | 0 | 1 | |
12 | Germania | 0 | 5 | 2 | 7 |
13 | Ungaria | 0 | 2 | 0 | 2 |
14 | Chile | 0 | 1 | 0 | 1 |
Islanda | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Iugoslavia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
17 | Finlanda | 0 | 0 | 3 | 3 |
18 | Grecia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Suedia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 33 | 34 | 33 | 100 |
Note
- ^ History of the Melbourne Cricket Ground (în engleză), Austadiums, 19 septembrie 2021
Legături externe
Materiale media legate de Atletism la Jocurile Olimpice de vară din 1956 la Wikimedia Commons
- en Athletics at the 1956 Summer Olympics, la olympedia.org
|
|