Oscar za najlepszą scenografię
Oscar za najlepszą scenografię (ang. Academy Award for Best Production Design) – nagroda przyznawana scenografom filmowym i dekoratorom wnętrz przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej od 1929, czyli od samego początku istnienia nagród.
Nominacje przyznawane są przez członków Akademii pracujących w pionie scenograficznym. Zwycięzcy są wybierani przez wszystkich członków Akademii. W latach 1940–1966 (z krótką przerwą 1957–1958) istniał podział na osobne kategorie dla filmów czarno-białych i barwnych.
Najwięcej Oscarów za najlepszą scenografię (11) otrzymał jeden ze współzałożycieli Akademii oraz twórca samej statuetki Oscara Cedric Gibbons. Do niego należy również rekord pod względem liczby nominacji w tej kategorii (39)[1]. Ośmiokrotnie nagrodę otrzymał Edwin B. Willis, siedmiokrotnie – Richard Day, sześć razy triumfowali Thomas Little i Walter M. Scott, a pięciokrotnie – Lyle R. Wheeler. Najwięcej nominacji bez otrzymania nagrody (15) zdobył Roland Anderson.
Kilku laureatów tej nagrody zdobyło także za ten sam film Oscara za najlepsze kostiumy. Byli to: Roger K. Furse, Marcel Vertès, Cecil Beaton, John Truscott i Catherine Martin, która dokonała tego wyczynu dwukrotnie[2].
Polacy również mają w tej kategorii swoje sukcesy. Laureatami nagrody za film Lista Schindlera (1993) byli polscy scenografowie Allan Starski i Ewa Braun. Pięciokrotnie nominowany był polski artysta pracujący w Hollywood Anton Grot, urodzony w Kiełbasinie jako Antoni Franciszek Groszewski[3].
Laureaci i nominowani
1928–1939
Rok | Film | Scenografia |
---|---|---|
1927/1928 (1.) | ||
Gołębica | William Cameron Menzies | |
Burza | ||
Siódme niebo | Harry Oliver | |
Wschód słońca | Rochus Gliese | |
1928/1929 (2.)* | ||
Mosty San Luis Rey | Cedric Gibbons | |
Alibi | William Cameron Menzies | |
Przebudzenie | ||
Dynamit | Mitchell Leisen | |
Patriota | Hans Dreier | |
Anioł ulicy | Harry Oliver | |
1929/1930 (3.) | ||
Król jazzu | Herman Rosse | |
Bulldog Drummond | William Cameron Menzies | |
Parada miłości | Hans Dreier | |
Sally | Jack Okey | |
Król włóczęgów | Hans Dreier | |
1930/1931 (4.) | ||
Cimarron | Max Rée | |
Just Imagine | Stephen Goosson i Ralph Hammeras | |
Maroko | Hans Dreier | |
Svengali | Anton Grot | |
Byczo jest! | Richard Day | |
1931/1932 (5.) | ||
Transatlantyk | Gordon Wiles | |
Arrowsmith | Richard Day | |
Niech żyje wolność | Lazare Meerson | |
1932/1933 (6.) | ||
Kawalkada | William S. Darling | |
Pożegnanie z bronią | Hans Dreier i Roland Anderson | |
Kiedy kobiety się spotykają | Cedric Gibbons | |
1934 (7.) | ||
Wesoła wdówka | Cedric Gibbons i Fredric Hope | |
Sprawa Celliniego | Richard Day | |
Wesoła rozwódka | Van Nest Polglase i Carroll Clark | |
1935 (8.) | ||
Czarny anioł | Richard Day | |
Bengali | Hans Dreier i Roland Anderson | |
Panowie w cylindrach | Carroll Clark i Van Nest Polglase | |
1936 (9.) | ||
Dodsworth | Richard Day | |
Anthony Adverse | Anton Grot | |
Wielki Ziegfeld | Cedric Gibbons, Eddie Imazu i Edwin B. Willis | |
Trafalgar | William S. Darling | |
Brutal | Albert S. D’Agostino i Jack Otterson | |
Romeo i Julia | Cedric Gibbons, Fredric Hope i Edwin B. Willis | |
Żywe cienie | Perry Ferguson | |
1937 (10.) | ||
Zagubiony horyzont | Stephen Goosson | |
Pani Walewska | Cedric Gibbons i William A. Horning | |
Kłopoty małej pani | Carroll Clark | |
Ślepy zaułek | Richard Day | |
Co dzień święto | Wiard Ihnen | |
Życie Emila Zoli | Anton Grot | |
Manhattan Merry-Go-Round | John Victor Mackay | |
Więzień królewski | Lyle R. Wheeler | |
Kapitan Taylor | Hans Dreier i Roland Anderson | |
Wytworny świat | Alexander Toluboff | |
Strzelec z Bengalu | William S. Darling i David S. Hall | |
You’re a Sweetheart | Jack Otterson | |
1938 (11.) | ||
Przygody Robin Hooda | Carl Jules Weyl | |
Przygody Tomka Sawyera | Lyle R. Wheeler | |
Szalony chłopak | Bernard Herzbrun i Boris Leven | |
Algier | Alexander Toluboff | |
Zakochana pani | Van Nest Polglase | |
The Goldwyn Follies | Richard Day | |
Wakacje | Stephen Goosson i Lionel Banks | |
Żebrak w purpurze | Hans Dreier i John B. Goodman | |
Pensjonarka | Jack Otterson | |
Maria Antonina | Cedric Gibbons | |
Merrily We Live | Charles D. Hall | |
1939 (12.) | ||
Przeminęło z wiatrem | Lyle R. Wheeler | |
Braterstwo krwi | Hans Dreier i Robert Odell | |
Captain Fury | Charles D. Hall | |
Pierwsza miłość | Jack Otterson i Martin Obzina | |
Ukochany | Van Nest Polglase i Alfred Herman | |
Zdobywca | John Victor Mackay | |
Pan Smith jedzie do Waszyngtonu | Lionel Banks | |
Prywatne życie Elżbiety i Essexa | Anton Grot | |
The Rains Came | William S. Darling i George Dudley | |
Dyliżans | Alexander Toluboff | |
Czarnoksiężnik z Oz | Cedric Gibbons i William A. Horning | |
Wichrowe Wzgórza | James Basevi |
1940–1949
Rok | Film | Scenografia | Dekoracja wnętrz |
---|---|---|---|
1940 (13.)** | w filmie czarno-białym | ||
Duma i uprzedzenie | Cedric Gibbons i Paul Groesse | – | |
Ukaż się, moja ukochana | Hans Dreier i Robert Usher | – | |
Arizona | Lionel Banks i Robert Peterson | ||
The Boys from Syracuse | Jack Otterson | ||
Czarny oddział | John Victor Mackay | ||
Zagraniczny korespondent | Alexander Golitzen | ||
Lillian Russell | Richard Day i Joseph C. Wright | ||
Moja najmilsza żona | Van Nest Polglase i Mark-Lee Kirk | ||
My Son, My Son! | John DuCasse Schulze | ||
Nasze miasto | Lewis J. Rachmil | ||
Rebeka | Lyle R. Wheeler | ||
Morski jastrząb | Anton Grot | ||
Człowiek z Zachodu | James Basevi | ||
w filmie barwnym | |||
Złodziej z Bagdadu | Vincent Korda | – | |
Bitter Sweet | Cedric Gibbons i John S. Detlie | – | |
Down Argentine Way | Richard Day i Joseph C. Wright | ||
Policja konna Północnego Zachodu | Hans Dreier i Roland Anderson | ||
1941 (14.)*** | w filmie czarno-białym | ||
Zielona dolina | Richard Day i Nathan H. Juran | Thomas Little | |
Obywatel Kane | Perry Ferguson i Van Nest Polglase | A. Roland Fields i Darrell Silvera | |
Płomień Nowego Orleanu | Martin Obzina i Jack Otterson | Russell A. Gausman | |
Złote wrota | Hans Dreier i Robert Usher | Samuel M. Comer | |
Ladies in Retirement | Lionel Banks | George Montgomery | |
Małe liski | Stephen Goosson | Howard Bristol | |
Sierżant York | John Hughes | Fred M. MacLean | |
Syn hrabiego Monte Christo | John DuCasse Schulze | Edward G. Boyle | |
Zmierzch | Alexander Golitzen | Richard Irvine | |
Lady Hamilton | Vincent Korda | Julia Heron | |
Kiedy kobiety się spotykają | Cedric Gibbons i Randall Duell | Edwin B. Willis | |
w filmie barwnym | |||
Kwiaty pokryte kurzem | Cedric Gibbons i Urie McCleary | Edwin B. Willis | |
Krew na piasku | Richard Day i Joseph C. Wright | Thomas Little | |
Louisiana Purchase | Raoul Pene Du Bois | Stephen Seymour | |
1942 (15.) | w filmie czarno-białym | ||
This Above All | Richard Day i Joseph C. Wright | Thomas Little | |
George Washington spał tutaj | Max Parker i Mark-Lee Kirk | Casey Roberts | |
Wspaniałość Ambersonów | Albert S. D’Agostino | A. Roland Fields i Darrell Silvera | |
Duma Jankesów | Perry Ferguson | Howard Bristol | |
Zagubione dni | Cedric Gibbons i Randall Duell | Edwin B. Willis i Jack D. Moore | |
Kasyno w Szanghaju | Boris Leven | ||
Silver Queen | Ralph Berger | Emile Kuri | |
Zdobywcy | John B. Goodman i Jack Otterson | Russell A. Gausman i Edward Ray Robinson | |
Take a Letter, Darling | Hans Dreier i Roland Anderson | Samuel M. Comer | |
Głosy miasta | Lionel Banks i Rudolph Sternad | Fay Babcock | |
w filmie barwnym | |||
My Gal Sal | Richard Day i Joseph C. Wright | Thomas Little | |
Arabskie noce | Alexander Golitzen i Jack Otterson | Russell A. Gausman i Ira S. Webb | |
Captains of the Clouds | Ted Smith | Casey Roberts | |
Księga dżungli | Vincent Korda | Julia Heron | |
Zdradzieckie skały | Hans Dreier i Roland Anderson | George Sawley | |
1943 (16.) | w filmie czarno-białym | ||
Pieśń o Bernadette | James Basevi i William S. Darling | Thomas Little | |
Pięć grobów na drodze do Kairu | Hans Dreier i Ernst Fegté | Bertram C. Granger | |
Flight for Freedom | Albert S. D’Agostino i Carroll Clark | Darrell Silvera i Harley Miller | |
Curie-Skłodowska | Cedric Gibbons i Paul Groesse | Edwin B. Willis i Hugh Hunt | |
Mission to Moscow | Carl Jules Weyl | George James Hopkins | |
Blask na wschodzie | Perry Ferguson | Howard Bristol | |
w filmie barwnym | |||
Upiór w operze | Alexander Golitzen i John B. Goodman | Russell A. Gausman i Ira S. Webb | |
Komu bije dzwon | Hans Dreier i Haldane Douglas | Bertram C. Granger | |
The Gang’s All Here | James Basevi i Joseph C. Wright | Thomas Little | |
To jest armia | John Hughes | George James Hopkins | |
Thousands Cheer | Cedric Gibbons i Daniel Cathcart | Edwin B. Willis i Jacques Mersereau | |
1944 (17.)**** | w filmie czarno-białym | ||
Gasnący płomień | Cedric Gibbons i William Ferrari | Paul Huldschinsky i Edwin B. Willis | |
Adres nieznany | Lionel Banks i Walter Holscher | Joseph Kish | |
Przygody Marka Twaina | John Hughes | Fred M. MacLean | |
Casanova Brown | Perry Ferguson | Julia Heron | |
Laura | Lyle R. Wheeler i Leland Fuller | Thomas Little | |
Nie czas na miłość | Hans Dreier i Robert Usher | Samuel M. Comer | |
Od kiedy cię nie ma | Mark-Lee Kirk | Victor A. Gangelin | |
Step Lively | Albert S. D’Agostino i Carroll Clark | Darrell Silvera i Claude E. Carpenter | |
w filmie barwnym | |||
Wilson | Wiard Ihnen | Thomas Little | |
The Climax | John B. Goodman i Alexander Golitzen | Russell A. Gausman i Ira S. Webb | |
Modelka | Lionel Banks i Cary Odell | Fay Babcock | |
The Desert Song | Charles Novi | Jack McConaghy | |
Kismet | Cedric Gibbons i Daniel B. Cathcart | Edwin B. Willis i Richard Pefferle | |
Lady in the Dark | Hans Dreier i Raoul Pene du Bois | Ray Moyer | |
Księżniczka i pirat | Ernst Fegté | Howard Bristol | |
1945 (18.) | w filmie czarno-białym | ||
Krew na słońcu | Wiard Ihnen | A. Roland Fields | |
Experiment Perilous | Albert S. D’Agostino i Jack Okey | Darrell Silvera i Claude E. Carpenter | |
Klucze królestwa | James Basevi i William S. Darling | Thomas Little i Frank E. Hughes | |
Listy miłosne | Hans Dreier i Roland Anderson | Samuel M. Comer i Ray Moyer | |
Portret Doriana Graya | Cedric Gibbons i Hans Peters | Edwin B. Willis, John Bonar i Hugh Hunt | |
w filmie barwnym | |||
Zatoka Francuza | Hans Dreier i Ernst Fegté | Samuel M. Comer | |
Zostaw ją niebiosom | Lyle R. Wheeler i Maurice Ransford | Thomas Little | |
Wielka nagroda | Cedric Gibbons i Urie McCleary | Edwin B. Willis i Mildred Griffiths | |
San Antonio | Ted Smith | Jack McConaghy | |
Tysiąc i jedna noc | Stephen Goosson i Rudolph Sternad | Frank Tuttle | |
1946 (19.) | w filmie czarno-białym | ||
Anna i król Syjamu | William S. Darling i Lyle R. Wheeler | Thomas Little i Frank E. Hughes | |
Kitty | Hans Dreier i Walter H. Tyler | Samuel M. Comer i Ray Moyer | |
Ostrze brzytwy | Richard Day i Nathan H. Juran | Thomas Little i Paul S. Fox | |
w filmie barwnym | |||
Roczniak | Cedric Gibbons i Paul Groesse | Edwin B. Willis | |
Cezar i Kleopatra | John Bryan | – | |
Henryk V | Paul Sheriff i Carmen Dillon | ||
1947 (20.) | w filmie czarno-białym | ||
Wielkie nadzieje | Wilfred Shingleton | John Bryan | |
The Foxes of Harrow | Lyle R. Wheeler i Maurice Ransford | Thomas Little i Paul S. Fox | |
w filmie barwnym | |||
Czarny narcyz | Alfred Junge | – | |
Życie z ojcem | Robert M. Haas | George James Hopkins | |
1948 (21.) | w filmie czarno-białym | ||
Hamlet | Carmen Dillon | Roger K. Furse | |
Johnny Belinda | Robert M. Haas | William O. Wallace | |
w filmie barwnym | |||
Czerwone trzewiki | Arthur Lawson | Hein Heckroth | |
Joanna d’Arc | Richard Day | Casey Roberts i Joseph Kish | |
1949 (22.) | w filmie czarno-białym | ||
Dziedziczka | Harry Horner i John Meehan | Emile Kuri | |
Przyjdź do stajni | Lyle R. Wheeler i Joseph C. Wright | Thomas Little i Paul S. Fox | |
Pani Bovary | Cedric Gibbons i Jack Martin Smith | Edwin B. Willis i Richard Pefferle | |
w filmie barwnym | |||
Małe kobietki | Cedric Gibbons i Paul Groesse | Edwin B. Willis i Jack D. Moore | |
Przygody Don Juana | Edward Carrere | Lyle Reifsnider | |
Saraband for Dead Lovers | Jim Morahan i William Kellner | Michael Relph |
1950–1959
Rok | Film | Scenografia | Dekoracja wnętrz |
---|---|---|---|
1950 (23.) | w filmie czarno-białym | ||
Bulwar Zachodzącego Słońca | Hans Dreier i John Meehan | Samuel M. Comer i Ray Moyer | |
Wszystko o Ewie | George W. Davis i Lyle R. Wheeler | Thomas Little i Walter M. Scott | |
Czerwony Dunaj | Cedric Gibbons i Hans Peters | Edwin B. Willis i Hugh Hunt | |
w filmie barwnym | |||
Samson i Dalila | Hans Dreier i Walter H. Tyler | Samuel M. Comer i Ray Moyer | |
Rekord Annie | Cedric Gibbons i Paul Groesse | Edwin B. Willis i Richard A. Pefferle | |
Kierunek księżyc | Ernst Fegté | George Sawley | |
1951 (24.) | w filmie czarno-białym | ||
Tramwaj zwany pożądaniem | Richard Day | George James Hopkins | |
Czternaście godzin | Leland Fuller i Lyle R. Wheeler | Thomas Little i Fred J. Rode | |
The House on Telegraph Hill | John DeCuir i Lyle R. Wheeler | Paul S. Fox i Thomas Little | |
Rondo | Jean d’Eaubonne | – | |
Too Young to Kiss | Cedric Gibbons i Paul Groesse | Edwin B. Willis i Jack D. Moore | |
w filmie barwnym | |||
Amerykanin w Paryżu | E. Preston Ames i Cedric Gibbons | Edwin B. Willis i F. Keogh Gleason | |
Dawid i Betszeba | George Davis i Lyle R. Wheeler | Paul S. Fox i Thomas Little | |
On the Riviera | Leland Fuller i Lyle R. Wheeler | Thomas Little i Walter M. Scott | |
Quo Vadis | Edward Carfagno, Cedric Gibbons i William A. Horning | Hugh Hunt | |
Opowieści Hoffmanna | Hein Heckroth | – | |
1952 (25.) | w filmie czarno-białym | ||
Piękny i zły | Edward Carfagno i Cedric Gibbons | F. Keogh Gleason i Edwin B. Willis | |
Siostra Carrie | Roland Anderson i Hal Pereira | Emile Kuri | |
Moja kuzynka Rachela | John DeCuir i Lyle R. Wheeler | Walter M. Scott | |
Rashōmon | So Matsuyama | H. Motsumoto | |
Viva Zapata! | Leland Fuller i Lyle R. Wheeler | Claude E. Carpenter i Thomas Little | |
w filmie barwnym | |||
Moulin Rouge | Marcel Vertès | Paul Sheriff | |
Hans Christian Andersen | Antoni Clavé i Richard Day | Howard Bristol | |
Wesoła wdowa | Cedric Gibbons i Paul Groesse | Arthur Krams i Edwin B. Willis | |
Spokojny człowiek | Frank Hotaling | John McCarthy Jr. i Charles S. Thompson | |
Śniegi Kilimandżaro | John DeCuir i Lyle R. Wheeler | Paul S. Fox i Thomas Little | |
1953 (26.) | w filmie czarno-białym | ||
Juliusz Cezar | Edward Carfagno i Cedric Gibbons | Hugh Hunt i Edwin B. Willis | |
Marcin Luter | Paul Markwitz i Fritz Maurischat | – | |
The President’s Lady | Leland Fuller i Lyle R. Wheeler | Paul S. Fox | |
Rzymskie wakacje | Hal Pereira i Walter H. Tyler | – | |
Titanic | Maurice Ransford i Lyle R. Wheeler | Stuart A. Reiss | |
w filmie barwnym | |||
Szata | George Davis i Lyle R. Wheeler | Paul S. Fox i Walter M. Scott | |
Rycerze Okrągłego Stołu | Alfred Junge i Hans Peters | John Jarvis | |
Lili | Cedric Gibbons i Paul Groesse | Arthur Krams i Edwin B. Willis | |
Historia trzech miłości | E. Preston Ames, Edward Carfagno, Cedric Gibbons i Gabriel Scognamillo | F. Keogh Gleason, Arthur Krams, Jack D. Moore i Edwin B. Willis | |
Młoda Bess | Cedric Gibbons i Urie McCleary | Jack D. Moore i Edwin B. Willis | |
1954 (27.) | w filmie czarno-białym | ||
Na nabrzeżach | Richard Day | – | |
Dziewczyna z prowincji | Roland Anderson i Hal Pereira | Samuel M. Comer i Grace Gregory | |
Rada nadzorcza | Cedric Gibbons i Edward Carfagno | Edwin B. Willis i Emile Kuri | |
Dom pani Tellier | Max Ophüls | – | |
Sabrina | Hal Pereira i Walter H. Tyler | Samuel M. Comer i Ray Moyer | |
w filmie barwnym | |||
20 000 mil podmorskiej żeglugi | John Meehan | Emile Kuri | |
Brigadoon | Cedric Gibbons i E. Preston Ames | Edwin B. Willis i F. Keogh Gleason | |
Desirée | Lyle R. Wheeler i Leland Fuller | Walter M. Scott i Paul S. Fox | |
Czerwone podwiązki | Hal Pereira i Roland Anderson | Samuel M. Comer i Ray Moyer | |
Narodziny gwiazdy | Malcolm Bert i Gene Allen | Irene Sharaff i George James Hopkins | |
1955 (28.) | w filmie czarno-białym | ||
Tatuowana róża | Hal Pereira i Tambi Larsen | Samuel M. Comer i Arthur Krams | |
Szkolna dżungla | Cedric Gibbons i Randall Duell | Edwin B. Willis i Henry Grace | |
Jutro będę płakać | Cedric Gibbons i Malcolm Brown | Edwin B. Willis i Hugh Hunt | |
Złotoręki | Joseph C. Wright | Darrell Silvera | |
Marty | Ted Haworth i Walter M. Simonds | Robert Priestley | |
w filmie barwnym | |||
Piknik | William Flannery | Jo Mielziner i Robert Priestley | |
Tajemniczy opiekun | Lyle R. Wheeler i John DeCuir | Walter M. Scott i Paul S. Fox | |
Faceci i laleczki | Oliver Smith i Joseph C. Wright | Howard Bristol | |
Miłość jest wspaniała | Lyle R. Wheeler i George Davis | Walter M. Scott i Jack Stubbs | |
Złodziej w hotelu | Hal Pereira i Joseph McMillan Johnson | Samuel M. Comer i Arthur Krams | |
1956 (29.) | w filmie czarno-białym | ||
Między linami ringu | Cedric Gibbons i Malcolm Brown | Edwin B. Willis i F. Keogh Gleason | |
Siedmiu samurajów | So Matsuyama | – | |
The Proud and Profane | Hal Pereira i A. Earl Hedrick | Samuel M. Comer i Frank R. McKelvy | |
The Solid Gold Cadillac | Ross Bellah | William Kiernan i Louis Diage | |
Zbuntowana nastolatka | Lyle R. Wheeler i Jack Martin Smith | Walter M. Scott i Stuart A. Reiss | |
w filmie barwnym | |||
Król i ja | Lyle R. Wheeler i John DeCuir | Walter M. Scott i Paul S. Fox | |
W 80 dni dookoła świata | James W. Sullivan i Ken Adam | Ross J. Dowd | |
Olbrzym | Boris Leven | Ralph S. Hurst | |
Pasja życia | Cedric Gibbons, Hans Peters i E. Preston Ames | Edwin B. Willis i F. Keogh Gleason | |
Dziesięcioro przykazań | Hal Pereira, Walter H. Tyler i Albert Nozaki | Samuel M. Comer i Ray Moyer |
W latach 1957-58 zlikwidowano podział na osobne kategorie dla filmów czarno-białych i barwnych.
Rok | Film | Scenografia | Dekoracja wnętrz |
---|---|---|---|
1957 (30.) | |||
Sayonara | Ted Haworth | Robert Priestley | |
Zabawna buzia | Hal Pereira i George Davis | Samuel M. Comer i Ray Moyer | |
Roztańczone dziewczyny | William A. Horning i Gene Allen | Edwin B. Willis i Richard Pefferle | |
Kumpel Joey | Walter Holscher | William Kiernan i Louis Diage | |
W poszukiwaniu deszczowego drzewa | William A. Horning i Urie McCleary | Edwin B. Willis i Hugh Hunt | |
1958 (31.) | |||
Gigi | William A. Horning (pośmiertnie) i E. Preston Ames | Henry Grace i F. Keogh Gleason | |
Ciotka Mame | Malcolm Bert | George James Hopkins | |
Czarna magia na Manhattanie | Cary Odell | Louis Diage | |
Pewien uśmiech | Lyle R. Wheeler i John DeCuir | Walter M. Scott i Paul S. Fox | |
Zawrót głowy | Hal Pereira i Henry Bumstead | Samuel M. Comer i Frank McKelvy |
Od 1959 przywrócono podział na osobne kategorie dla filmów czarno-białych i barwnych.
Rok | Film | Scenografia | Dekoracja wnętrz |
---|---|---|---|
1959 (32.) | w filmie czarno-białym | ||
Pamiętnik Anny Frank | Lyle R. Wheeler i George Davis | Walter M. Scott i Stuart A. Reiss | |
Kariera | Hal Pereira i Walter H. Tyler | Samuel M. Comer i Arthur Krams | |
Ostatni z gniewnych | Carl Anderson | William Kiernan | |
Pół żartem, pół serio | Ted Haworth | Edward G. Boyle | |
Nagle, zeszłego lata | Oliver Messel i William Kellner | Scott Slimon | |
w filmie barwnym | |||
Ben-Hur | William A. Horning (pośmiertnie) i Edward Carfagno | Hugh Hunt | |
The Big Fisherman | John DeCuir | Julia Heron | |
Podróż do wnętrza Ziemi | Lyle R. Wheeler, Franz Bachelin i Herman A. Blumenthal | Walter M. Scott i Joseph Kish | |
Północ, północny zachód | William A. Horning (pośmiertnie), Robert F. Boyle i Merrill Pye | Henry Grace i Frank McKelvy | |
Telefon towarzyski | Richard H. Riedel (pośmiertnie) | Russell A. Gausman i Ruby Levitt |
1960–1969
Rok | Film | Scenografia | Dekoracja wnętrz |
---|---|---|---|
1960 (33.) | w filmie czarno-białym | ||
Garsoniera | Alexandre Trauner | Edward G. Boyle | |
The Facts of Life | Joseph McMillan Johnson i Kenneth A. Reid | Ross Dowd | |
Psychoza | Joseph Hurley i Robert Clatworthy | George Milo | |
Synowie i kochankowie | Tom Morahan | Lionel Couch | |
Visit to a Small Planet | Hal Pereira i Walter H. Tyler | Samuel M. Comer i Arthur Krams | |
w filmie barwnym | |||
Spartakus | Alexander Golitzen i Eric Orbom (pośmiertnie) | Russell A. Gausman i Julia Heron | |
Cimarron | George Davis i Addison Hehr | Henry Grace, Hugh Hunt i Otto Siegel | |
Zaczęło się w Neapolu | Hal Pereira i Roland Anderson | Samuel M. Comer i Arrigo Breschi | |
Pepe | Ted Haworth | William Kiernan | |
Sunrise at Campobello | Edward Carrere | George James Hopkins | |
1961 (34.) | w filmie czarno-białym | ||
Bilardzista | Harry Horner | Gene Callahan | |
Latający profesor | Carroll Clark | Emile Kuri i Hal Gausman | |
Niewiniątka | Fernando Carrere | Edward G. Boyle | |
Wyrok w Norymberdze | Rudolph Sternad | George Milo | |
Słodkie życie | Piero Gherardi | – | |
w filmie barwnym | |||
West Side Story | Boris Leven | Victor A. Gangelin | |
Śniadanie u Tiffany’ego | Hal Pereira i Roland Anderson | Samuel M. Comer i Ray Moyer | |
Cyd | Veniero Colasanti i John Moore | – | |
Flower Drum Song | Alexander Golitzen i Joseph C. Wright | Howard Bristol | |
Lato i dym | Hal Pereira i Walter Tyler | Samuel M. Comer i Arthur Krams | |
1962 (35.) | w filmie czarno-białym | ||
Zabić drozda | Alexander Golitzen i Henry Bumstead | Oliver Emert | |
Dni wina i róż | Joseph C. Wright | George James Hopkins | |
Najdłuższy dzień | Ted Haworth, Léon Barsacq i Vincent Korda | Gabriel Bechir | |
Okres przygotowawczy | George Davis i Edward Carfagno | Henry Grace i Richard Pefferle | |
Gołąb, który ocalił Rzym | Hal Pereira i Roland Anderson | Samuel M. Comer i Frank R. McKelvy | |
w filmie barwnym | |||
Lawrence z Arabii | John Box i John Stoll | Dario Simoni | |
Muzyk | Paul Groesse | George James Hopkins | |
Bunt na Bounty | George Davis i Joseph McMillan Johnson | Henry Grace i Hugh Hunt | |
Powiew luksusu | Alexander Golitzen i Robert Clatworthy | George Milo | |
Wspaniały świat braci Grimm | George Davis i Edward Carfagno | Henry Grace i Richard Pefferle | |
1963 (36.) | w filmie czarno-białym | ||
Ameryka, Ameryka | Gene Callahan | – | |
Osiem i pół | Piero Gherardi | – | |
Hud, syn farmera | Hal Pereira i Tambi Larsen | Samuel M. Comer i Robert R. Benton | |
Romans z nieznajomym | Hal Pereira i Roland Anderson | Samuel M. Comer i Grace Gregory | |
Odcienie honoru | George Davis i Paul Groesse | Henry Grace i Hugh Hunt | |
w filmie barwnym | |||
Kleopatra | John DeCuir, Jack Martin Smith, Hilyard M. Brown, Herman A. Blumenthal, Elven Webb, Maurice Pelling i Boris Juraga | Walter M. Scott, Paul S. Fox i Ray Moyer | |
Kardynał | Lyle R. Wheeler | Gene Callahan | |
Przyjdź i zadmij w róg | Hal Pereira i Roland Anderson | Samuel M. Comer i James W. Payne | |
Jak zdobywano Dziki Zachód | George Davis, William Ferrari (pośmiertnie) i Addison Hehr | Henry Grace, Don Greenwood Jr. i Jack Mills | |
Tom Jones | Ralph W. Brinton i Ted Marshall | Jocelyn Herbert i Josie MacAvin | |
1964 (37.) | w filmie czarno-białym | ||
Grek Zorba | Wassilis Fotopulos | – | |
Amerykanizacja Emily | George Davis, Hans Peters i Elliot Scott | Henry Grace i Robert R. Benton | |
Nie płacz, Charlotto | William Glasgow | Raphaël Bretton | |
Noc iguany | Stephen B. Grimes | – | |
Siedem dni w maju | Cary Odell | Edward G. Boyle | |
w filmie barwnym | |||
My Fair Lady | Gene Allen i Cecil Beaton | George James Hopkins | |
Becket | John Bryan i Maurice Carter | Patrick McLoughlin i Robert Cartwright | |
Mary Poppins | Carroll Clark i William H. Tuntke | Emile Kuri i Hal Gausman | |
Niezatapialna Molly Brown | George Davis i E. Preston Ames | Henry Grace i Hugh Hunt | |
Pięciu mężów pani Lizy | Jack Martin Smith i Ted Haworth | Walter M. Scott i Stuart A. Reiss | |
1965 (38.) | w filmie czarno-białym | ||
Statek szaleńców | Robert Clatworthy | Joseph Kish | |
Król szczurów | Robert Emmet Smith | Frank Tuttle | |
W cieniu dobrego drzewa | George Davis i Urie McCleary | Henry Grace i Charles S. Thompson | |
Wątła nić | Hal Pereira i Jack Poplin | Robert R. Benton i Joseph Kish | |
Szpieg, który przyszedł z zimnej strefy | Hal Pereira i Tambi Larsen | Ted Marshall i Josie MacAvin | |
w filmie barwnym | |||
Doktor Żywago | John Box i Terence Marsh | Dario Simoni | |
Udręka i ekstaza | John DeCuir i Jack Martin Smith | Dario Simoni | |
Opowieść wszech czasów | Richard Day, William Creber i David S. Hall (pośmiertnie) | Ray Moyer, Fred M. MacLean i Norman Rockett | |
Ciemna strona sławy | Robert Clatworthy | George James Hopkins | |
Dźwięki muzyki | Boris Leven | Walter M. Scott i Ruby Levitt | |
1966 (39.) | w filmie czarno-białym | ||
Kto się boi Virginii Woolf? | Richard Sylbert | George James Hopkins | |
Szczęście Harry’ego | Robert Luthardt | Edward G. Boyle | |
Ewangelia według świętego Mateusza | Luigi Scaccianoce | – | |
Czy Paryż płonie? | Willy Holt, Marc Frédérix i Pierre Guffroy | – | |
Pan Buddwing | George Davis i Paul Groesse | Henry Grace i Hugh Hunt | |
w filmie barwnym | |||
Fantastyczna podróż | Jack Martin Smith i Dale Hennesy | Walter M. Scott i Stuart A. Reiss | |
Gambit | Alexander Golitzen i George C. Webb | John McCarthy Jr. i John P. Austin | |
Giulietta i duchy | Piero Gherardi | – | |
The Oscar | Hal Pereira i Arthur Lonergan | Robert R. Benton i James W. Payne | |
Ziarnka piasku | Boris Leven | Walter M. Scott, John Sturtevant i William Kiernan |
Od 1967 ostatecznie zlikwidowano podział na osobne kategorie dla filmów czarno-białych i barwnych.
Rok | Film | Scenografia | Dekoracja wnętrz |
---|---|---|---|
1967 (40.) | |||
Camelot | John Truscott i Edward Carrere | John W. Brown | |
Doktor Dolittle | Mario Chiari, Jack Martin Smith i Ed Graves | Walter M. Scott i Stuart A. Reiss | |
Zgadnij, kto przyjdzie na obiad | Robert Clatworthy | Frank Tuttle | |
Poskromienie złośnicy | Lorenzo Mongiardino, John DeCuir, Elven Webb i Giuseppe Mariani | Dario Simoni i Luigi Gervasi | |
Na wskroś nowoczesna Millie | Alexander Golitzen i George C. Webb | Howard Bristol | |
1968 (41.) | |||
Oliver! | John Box i Terence Marsh | Vernon Dixon i Ken Muggleston | |
Trzewiki rybaka | George Davis i Edward Carfagno | – | |
Gwiazda! | Boris Leven | Walter M. Scott i Howard Bristol | |
2001: Odyseja kosmiczna | Anthony Masters, Harry Lange i Ernest Archer | – | |
Wojna i pokój | Michaił Bogdanow i Giennadij Miasnikow | Gieorgij Koszeliew i Władimir Uwarow | |
1969 (42.) | |||
Hello, Dolly! | John DeCuir, Jack Martin Smith i Herman A. Blumenthal | Walter M. Scott, George James Hopkins i Raphaël Bretton | |
Anna tysiąca dni | Maurice Carter i Lionel Couch | Patrick McLoughlin | |
Ale zabawa | Robert F. Boyle i George B. Chan | Edward G. Boyle i Carl Biddiscombe | |
Słodka Charity | Alexander Golitzen i George C. Webb | Jack D. Moore | |
Czyż nie dobija się koni? | Harry Horner | Frank R. McKelvy |
1970–1979
Rok | Film | Scenografia | Dekoracja wnętrz |
---|---|---|---|
1970 (43.) | |||
Patton | Urie McCleary i Gil Parrondo | Antonio Mateos i Pierre-Louis Thévenet | |
Port lotniczy | Alexander Golitzen i E. Preston Ames | Jack D. Moore i Mickey S. Michaels | |
Molly Maguires | Tambi Larsen | Darrell Silvera | |
Opowieść wigilijna | Terence Marsh i Robert Cartwright | Pamela Cornell | |
Tora! Tora! Tora! | Jack Martin Smith, Yoshirō Muraki, Richard Day i Taizô Kawashima | Walter M. Scott, Norman Rockett i Carl Biddiscombe | |
1971 (44.) | |||
Mikołaj i Aleksandra | John Box, Ernest Archer, Jack Maxsted i Gil Parrondo | Vernon Dixon | |
Andromeda znaczy śmierć | Boris Leven i William H. Tuntke | Ruby Levitt | |
Gałki od łóżka i kije od miotły | John B. Mansbridge i Peter Ellenshaw | Emile Kuri i Hal Gausman | |
Skrzypek na dachu | Robert F. Boyle i Michael Stringer | Peter Lamont | |
Maria, królowa Szkotów | Terence Marsh i Robert Cartwright | Peter Howitt | |
1972 (45.) | |||
Kabaret | Rolf Zehetbauer i Hans Jürgen Kiebach | Herbert Strabel | |
Lady śpiewa bluesa | Carl Anderson | Reg Allen | |
Tragedia „Posejdona” | William Creber | Raphaël Bretton | |
Podróże z moją ciotką | John Box, Gil Parrondo i Robert W. Laing | – | |
Młody Winston | Donald M. Ashton i Geoffrey Drake | John Graysmark, William Hutchinson i Peter James | |
1973 (46.) | |||
Żądło | Henry Bumstead | James W. Payne | |
Brat Słońce, siostra Księżyc | Lorenzo Mongiardino i Gianni Quaranta | Carmelo Patrono | |
Egzorcysta | Bill Malley | Jerry Wunderlich | |
Tomek Sawyer | Philip M. Jefferies | Robert De Vestel | |
Tacy byliśmy | Stephen B. Grimes | William Kiernan (pośmiertnie) | |
1974 (47.) | |||
Ojciec chrzestny II | Dean Tavoularis i Angelo P. Graham | George R. Nelson | |
Chinatown | Richard Sylbert i W. Stewart Campbell | Ruby Levitt | |
Trzęsienie ziemi | Alexander Golitzen i E. Preston Ames | Frank R. McKelvy | |
The Island at the Top of the World | Peter Ellenshaw, John B. Mansbridge, Walter H. Tyler i Al Roelofs | Hal Gausman | |
Płonący wieżowiec | William Creber i Ward Preston | Raphaël Bretton | |
1975 (48.) | |||
Barry Lyndon | Ken Adam i Roy Walker | Vernon Dixon | |
Hindenburg | Edward Carfagno | Frank R. McKelvy | |
Człowiek, który chciał być królem | Alexandre Trauner i Tony Inglis | Peter James | |
Szampon | Richard Sylbert i W. Stewart Campbell | George Gaines | |
Promienni chłopcy | Albert Brenner | Marvin March | |
1976 (49.) | |||
Wszyscy ludzie prezydenta | George C. Jenkins | George Gaines | |
Niezwykła Sara | Elliot Scott | Norman Reynolds | |
Ostatni z wielkich | Gene Callahan i Jack T. Collis | Jerry Wunderlich | |
Ucieczka Logana | Dale Hennesy | Robert De Vestel | |
Rewolwerowiec | Robert F. Boyle | Arthur Jeph Parker | |
1977 (50.) | |||
Gwiezdne wojny | John Barry, Norman Reynolds i Leslie Dilley | Roger Christian | |
Port lotniczy ’77 | George C. Webb | Mickey S. Michaels | |
Bliskie spotkania trzeciego stopnia | Joe Alves i Dan Lomino | Phil Abramson | |
Szpieg, który mnie kochał | Ken Adam i Peter Lamont | Hugh Scaife | |
Punkt zwrotny | Albert Brenner | Marvin March | |
1978 (51.) | |||
Niebiosa mogą zaczekać | Paul Sylbert i Edwin O’Donovan | George Gaines | |
Skok na Brinka | Dean Tavoularis i Angelo P. Graham | George R. Nelson i Bruce Kay | |
Suita kalifornijska | Albert Brenner | Marvin March | |
Wnętrza | Mel Bourne | Daniel Robert | |
Czarnoksiężnik | Tony Walton i Philip Rosenberg | Edward Stewart i Robert Drumheller | |
1979 (52.) | |||
Cały ten zgiełk | Philip Rosenberg i Tony Walton | Edward Stewart i Gary J. Brink | |
Obcy – ósmy pasażer Nostromo | Michael Seymour, Leslie Dilley i Roger Christian | Ian Whittaker | |
Czas apokalipsy | Dean Tavoularis i Angelo P. Graham | George R. Nelson | |
Chiński syndrom | George C. Jenkins | Arthur Jeph Parker | |
Star Trek | Harold Michelson, Joe Jennings, Leon Harris i John Vallone | Linda DeScenna |
1980–1989
Rok | Film | Scenografia | Dekoracja wnętrz |
---|---|---|---|
1980 (53.) | |||
Tess | Pierre Guffroy i Jack Stephens | – | |
Córka górnika | John W. Corso | John M. Dwyer | |
Człowiek słoń | Stuart Craig i Robert Cartwright | Hugh Scaife | |
Imperium kontratakuje | Norman Reynolds, Leslie Dilley, Harry Lange i Alan Tomkins | Michael D. Ford | |
Sobowtór | Yoshirō Muraki | – | |
1981 (54.) | |||
Poszukiwacze zaginionej Arki | Norman Reynolds i Leslie Dilley | Michael D. Ford | |
Kochanica Francuza | Assheton Gorton | Ann Mollo | |
Wrota niebios | Tambi Larsen | James L. Berkey | |
Ragtime | John Graysmark, Patrizia von Brandenstein i Tony Reading | George DeTitta Sr., George DeTitta Jr. i Peter Howitt | |
Czerwoni | Richard Sylbert | Michael Seirton | |
1982 (55.) | |||
Gandhi | Stuart Craig i Robert W. Laing | Michael Seirton | |
Annie | Dale Hennesy (pośmiertnie) | Marvin March | |
Łowca androidów | Lawrence G. Paull i David L. Snyder | Linda DeScenna | |
Traviata | Franco Zeffirelli i Gianni Quaranta | – | |
Victor/Victoria | Rodger Maus, Tim Hutchinson i William Craig Smith | Harry Cordwell | |
1983 (56.) | |||
Fanny i Aleksander | Anna Asp | Susanne Lingheim | |
Powrót Jedi | Norman Reynolds, Fred Hole i James L. Schoppe | Michael D. Ford | |
Pierwszy krok w kosmos | Geoffrey Kirkland, Richard Lawrence, W. Stewart Campbell i Peter R. Romero | Jim Poynter i George R. Nelson | |
Czułe słówka | Polly Platt i Harold Michelson | Tom Pedigo i Anthony Mondell | |
Yentl | Roy Walker i Leslie Tomkins | Tessa Davies | |
1984 (57.) | |||
Amadeusz | Patrizia von Brandenstein | Karel Černý | |
Cotton Club | Richard Sylbert | George Gaines | |
Urodzony sportowiec | Mel Bourne i Angelo P. Graham | Bruce Weintraub | |
Podróż do Indii | John Box | Hugh Scaife | |
2010: Odyseja kosmiczna | Albert Brenner | Rick Simpson | |
1985 (58.) | |||
Pożegnanie z Afryką | Stephen B. Grimes | Josie MacAvin | |
Brazil | Norman Garwood | Maggie Gray | |
Kolor purpury | J. Michael Riva i Bo Welch | Linda DeScenna | |
Ran | Yoshirō Muraki i Shinobu Muraki | – | |
Świadek | Stan Jolley | John H. Anderson | |
1986 (59.) | |||
Pokój z widokiem | Gianni Quaranta i Brian Ackland-Snow | Brian Savegar i Elio Altamura | |
Obcy – decydujące starcie | Peter Lamont | Crispian Sallis | |
Kolor pieniędzy | Boris Leven | Karen O’Hara | |
Hannah i jej siostry | Stuart Wurtzel | Carol Joffe | |
Misja | Stuart Craig | Jack Stephens | |
1987 (60.) | |||
Ostatni cesarz | Ferdinando Scarfiotti | Bruno Cesari i Osvaldo Desideri | |
Imperium Słońca | Norman Reynolds | Harry Cordwell | |
Nadzieja i chwała | Anthony Pratt | Joanne Woollard | |
Złote czasy radia | Santo Loquasto | Carol Joffe, Leslie Bloom i George DeTitta Jr. | |
Nietykalni | Patrizia von Brandenstein i William A. Elliott | Hal Gausman | |
1988 (61.) | |||
Niebezpieczne związki | Stuart Craig | Gérard James | |
Wariatki | Albert Brenner | Garrett Lewis | |
Rain Man | Ida Random | Linda DeScenna | |
Tucker. Konstruktor marzeń | Dean Tavoularis | Armin Ganz | |
Kto wrobił królika Rogera? | Elliot Scott | Peter Howitt | |
1989 (62.) | |||
Batman | Anton Furst | Peter Young | |
Otchłań | Leslie Dilley | Anne Kuljian | |
Przygody barona Munchausena | Dante Ferretti | Francesca Lo Schiavo | |
Wożąc panią Daisy | Bruno Rubeo | Crispian Sallis | |
Chwała | Norman Garwood | Garrett Lewis |
1990–1999
Rok | Film | Scenografia | Dekoracja wnętrz |
---|---|---|---|
1990 (63.) | |||
Dick Tracy | Richard Sylbert | Rick Simpson | |
Cyrano de Bergerac | Ezio Frigerio | Jacques Rouxel | |
Tańczący z wilkami | Jeffrey Beecroft | Lisa Dean | |
Ojciec chrzestny III | Dean Tavoularis | Gary Fettis | |
Hamlet | Dante Ferretti | Francesca Lo Schiavo | |
1991 (64.) | |||
Bugsy | Dennis Gassner | Nancy Haigh | |
Barton Fink | Dennis Gassner | Nancy Haigh | |
Fisher King | Mel Bourne | Cindy Carr | |
Hook | Norman Garwood | Garrett Lewis | |
Książę przypływów | Paul Sylbert | Caryl Heller | |
1992 (65.) | |||
Powrót do Howards End | Luciana Arrighi | Ian Whittaker | |
Dracula | Thomas E. Sanders | Garrett Lewis | |
Chaplin | Stuart Craig | Chris A. Butler | |
Zabaweczki | Ferdinando Scarfiotti | Linda DeScenna | |
Bez przebaczenia | Henry Bumstead | Janice Blackie-Goodine | |
1993 (66.) | |||
Lista Schindlera | Allan Starski | Ewa Braun | |
Rodzina Addamsów 2 | Ken Adam | Marvin March | |
Wiek niewinności | Dante Ferretti | Robert J. Franco | |
Orlando | Ben Van Os i Jan Roelfs | – | |
Okruchy dnia | Luciana Arrighi | Ian Whittaker | |
1994 (67.) | |||
Szaleństwo króla Jerzego | Ken Adam | Carolyn Scott | |
Strzały na Broadwayu | Santo Loquasto | Susan Bode | |
Forrest Gump | Rick Carter | Nancy Haigh | |
Wywiad z wampirem | Dante Ferretti | Francesca Lo Schiavo | |
Wichry namiętności | Lilly Kilvert | Dorree Cooper | |
1995 (68.) | |||
Czas przemian | Eugenio Zanetti | – | |
Apollo 13 | Michael Corenblith | Merideth Boswell | |
Babe – świnka z klasą | Roger Ford | Kerrie Brown | |
Mała księżniczka | Bo Welch | Cheryl Carasik | |
Ryszard III | Tony Burrough | – | |
1996 (69.) | |||
Angielski pacjent | Stuart Craig | Stephenie McMillan | |
Klatka dla ptaków | Bo Welch | Cheryl Carasik | |
Evita | Brian Morris | Philippe Turlure | |
Hamlet | Tim Harvey | – | |
Romeo i Julia | Catherine Martin | Brigitte Broch | |
1997 (70.) | |||
Titanic | Peter Lamont | Michael D. Ford | |
Gattaca – szok przyszłości | Jan Roelfs | Nancy Nye | |
Kundun – życie Dalaj Lamy | Dante Ferretti | Francesca Lo Schiavo | |
Tajemnice Los Angeles | Jeannine Oppewall | Jay Hart | |
Faceci w czerni | Bo Welch | Cheryl Carasik | |
1998 (71.) | |||
Zakochany Szekspir | Martin Childs | Jill Quertier | |
Elizabeth | John Myhre | Peter Howitt | |
Miasteczko Pleasantville | Jeannine Oppewall | Jay Hart | |
Szeregowiec Ryan | Thomas E. Sanders | Lisa Dean | |
Między piekłem a niebem | Eugenio Zanetti | Cindy Carr | |
1999 (72.) | |||
Jeździec bez głowy | Rick Heinrichs | Peter Young | |
Anna i król | Luciana Arrighi | Ian Whittaker | |
Wbrew regułom | David Gropman | Beth A. Rubino | |
Utalentowany pan Ripley | Roy Walker | Bruno Cesari | |
Topsy-Turvy | Eve Stewart | John Bush |
2000–2009
Rok | Film | Scenografia | Dekoracja wnętrz |
---|---|---|---|
2000 (73.) [4] | |||
Przyczajony tygrys, ukryty smok | Tim Yip | – | |
Gladiator | Arthur Max | Crispian Sallis | |
Grinch: Świąt nie będzie | Michael Corenblith | Merideth Boswell | |
Zatrute pióro | Martin Childs | Jill Quertier | |
Vatel | Jean Rabasse | Françoise Benoît-Fresco | |
2001 (74.) [5] | |||
Moulin Rouge! | Catherine Martin | Brigitte Broch | |
Amelia | Aline Bonetto | Marie-Laure Valla | |
Gosford Park | Stephen Altman | Anna Pinnock | |
Harry Potter i Kamień Filozoficzny | Stuart Craig | Stephenie McMillan | |
Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia | Grant Major | Dan Hennah | |
2002 (75.) [6] | |||
Chicago | John Myhre | Gordon Sim | |
Frida | Felipe Fernández del Paso | Hania Robledo | |
Gangi Nowego Jorku | Dante Ferretti | Francesca Lo Schiavo | |
Władca Pierścieni: Dwie wieże | Grant Major | Dan Hennah i Alan Lee | |
Droga do zatracenia | Dennis Gassner | Nancy Haigh | |
2003 (76.) [7] | |||
Władca Pierścieni: Powrót króla | Grant Major | Dan Hennah i Alan Lee | |
Dziewczyna z perłą | Ben Van Os | Cecile Heideman | |
Ostatni samuraj | Lilly Kilvert | Gretchen Rau | |
Pan i władca: Na krańcu świata | William Sandell | Robert Gould | |
Niepokonany Seabiscuit | Jeannine Oppewall | Leslie Pope | |
2004 (77.) [8] | |||
Aviator | Dante Ferretti | Francesca Lo Schiavo | |
Marzyciel | Gemma Jackson | Trisha Edwards | |
Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń | Rick Heinrichs | Cheryl Carasik | |
Upiór w operze | Anthony Pratt | Celia Bobak | |
Bardzo długie zaręczyny | Aline Bonetto | – | |
2005 (78.) [9] | |||
Wyznania gejszy | John Myhre | Gretchen Rau | |
Good Night and Good Luck | Jim Bissell | Jan Pascale | |
Harry Potter i Czara Ognia | Stuart Craig | Stephenie McMillan | |
King Kong | Grant Major | Dan Hennah i Simon Bright | |
Duma i uprzedzenie | Sarah Greenwood | Katie Spencer | |
2006 (79.) [10] | |||
Labirynt fauna | Eugenio Caballero | Pilar Revuelta | |
Dreamgirls | John Myhre | Nancy Haigh | |
Dobry agent | Jeannine Oppewall | Gretchen Rau i Leslie E. Rollins | |
Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka | Rick Heinrichs | Cheryl Carasik | |
Prestiż | Nathan Crowley | Julie Ochipinti | |
2007 (80.) [11] | |||
Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street | Dante Ferretti | Francesca Lo Schiavo | |
Amerykański gangster | Arthur Max | Beth A. Rubino | |
Pokuta | Sarah Greenwood | Katie Spencer | |
Złoty kompas | Dennis Gassner | Anna Pinnock | |
Aż poleje się krew | Jack Fisk | Jim Erickson | |
2008 (81.) [12] | |||
Ciekawy przypadek Benjamina Buttona | Donald Graham Burt | Victor J. Zolfo | |
Oszukana | James J. Murakami | Gary Fettis | |
Mroczny Rycerz | Nathan Crowley | Peter Lando | |
Księżna | Michael Carlin | Rebecca Alleway | |
Droga do szczęścia | Kristi Zea | Debra Schutt | |
2009 (82.) [13] | |||
Avatar | Rick Carter i Robert Stromberg | Kim Sinclair | |
Parnassus: Człowiek, który oszukał diabła | Dave Warren i Anastasia Masaro | Caroline Smith | |
Dziewięć | John Myhre | Gordon Sim | |
Sherlock Holmes | Sarah Greenwood | Katie Spencer | |
Młoda Wiktoria | Patrice Vermette | Maggie Gray |
2010–2019
Rok | Film | Scenografia | Dekoracja wnętrz |
---|---|---|---|
2010 (83.) [14] | |||
Alicja w Krainie Czarów | Robert Stromberg | Karen O’Hara | |
Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I | Stuart Craig | Stephenie McMillan | |
Incepcja | Guy Hendrix Dyas | Larry Dias i Doug Mowat | |
Jak zostać królem | Eve Stewart | Judy Farr | |
Prawdziwe męstwo | Jess Gonchor | Nancy Haigh | |
2011 (84.) [15] | |||
Hugo i jego wynalazek | Dante Ferretti | Francesca Lo Schiavo | |
Artysta | Laurence Bennett | Robert Gould | |
Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II | Stuart Craig | Stephenie McMillan | |
O północy w Paryżu | Anne Seibel | Hélène Dubreuil | |
Czas wojny | Rick Carter | Lee Sandales | |
2012 (85.) [16] | |||
Lincoln | Rick Carter | Jim Erickson | |
Anna Karenina | Sarah Greenwood | Katie Spencer | |
Hobbit: Niezwykła podróż | Dan Hennah | Ra Vincent i Simon Bright | |
Les Misérables. Nędznicy | Eve Stewart | Anna Lynch-Robinson | |
Życie Pi | David Gropman | Anna Pinnock | |
2013 (86.) [17] | |||
Wielki Gatsby | Catherine Martin | Beverley Dunn | |
American Hustle | Judy Becker | Heather Loeffler | |
Grawitacja | Andy Nicholson | Rosie Goodwin i Joanne Woollard | |
Ona | K. K. Barrett | Gene Serdena | |
Zniewolony. 12 Years a Slave | Adam Stockhausen | Alice Baker | |
2014 (87.) [18] | |||
Grand Budapest Hotel | Adam Stockhausen | Anna Pinnock | |
Gra tajemnic | Maria Djurkovic | Tatiana Macdonald | |
Interstellar | Nathan Crowley | Gary Fettis | |
Tajemnice lasu | Dennis Gassner | Anna Pinnock | |
Pan Turner | Suzie Davies | Charlotte Watts | |
2015 (88.) [19] | |||
Mad Max: Na drodze gniewu | Colin Gibson | Lisa Thompson | |
Most szpiegów | Adam Stockhausen | Rena DeAngelo i Bernhard Henrich | |
Dziewczyna z portretu | Eve Stewart | Michael Standish | |
Marsjanin | Arthur Max | Celia Bobak | |
Zjawa | Jack Fisk | Hamish Purdy | |
2016 (89.) [20] | |||
La La Land | David Wasco | Sandy Reynolds-Wasco | |
Nowy początek | Patrice Vermette | Paul Hotte | |
Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć | Stuart Craig | Anna Pinnock | |
Ave, Cezar! | Jess Gonchor | Nancy Haigh | |
Pasażerowie | Guy Hendrix Dyas | Gene Serdena | |
2017 (90.) [21] | |||
Kształt wody | Paul Denham Austerberry | Shane Vieau i Jeff Melvin | |
Piękna i Bestia | Sarah Greenwood | Katie Spencer | |
Blade Runner 2049 | Dennis Gassner | Alessandra Querzola | |
Czas mroku | Sarah Greenwood | Katie Spencer | |
Dunkierka | Nathan Crowley | Gary Fettis | |
2018 (91.) [22] | |||
Czarna Pantera | Hannah Beachler | Jay Hart | |
Faworyta | Fiona Crombie | Alice Felton | |
Roma | Eugenio Caballero | Bárbara Enrı́quez | |
Pierwszy człowiek | Nathan Crowley | Kathy Lucas | |
Mary Poppins powraca | John Myhre | Gordon Sim | |
2019 (92.) [23] | |||
Pewnego razu ... w Hollywood | Barbara Ling | Nancy Haigh | |
Irlandczyk | Bob Shaw | Regina Graves | |
Jojo Rabbit | Ra Vincent | Nora Sopková | |
1917 | Dennis Gassner | Lee Sandales | |
Parasite | Lee Ha Jun | Cho Won Woo |
2020–2029
Rok | Film | Scenografia | Dekoracja wnętrz |
---|---|---|---|
2020 (93.) | |||
Mank | Donald Graham Burt | Jan Pascale | |
Ma Rainey: Matka bluesa | Mark Ricker | Karen O’Hara i Diana Stoughton | |
Nowiny ze świata | David Crank | Elizabeth Keenan | |
Ojciec | Peter Francis | Cathy Featherstone | |
Tenet | Nathan Crowley | Kathy Lucas |
*Wyjątkowo podczas 2. ceremonii wręczenia Oscarów nie podano oficjalnych nominacji do nagród. Później Amerykańska Akademia Filmowa ustaliła nieoficjalną listę nominowanych spośród filmów branych pod uwagę podczas głosowania.
**Do 1941 tylko scenografowie i dekoratorzy wnętrz wymienieni w czołówce filmu mogli ubiegać się o nominację.
***Wytwórnia filmowa Republic Pictures zgłosiła do Oscara film Sis Hopkins (1941), który początkowo otrzymał nominację. Później jednakże studio wycofało tytuł z udziału w rywalizacji, w związku z czym formalnie nie uważa się go za nominowany do Oscara.
****Wytwórnia filmowa United Artists zgłosiła do Oscara film Song of the Open Road (1944), który początkowo otrzymał nominację. Później jednakże studio wycofało tytuł z udziału w rywalizacji, w związku z czym formalnie nie uważa się go za nominowany do Oscara.
Wielokrotnie nominowani
Poniższa lista obejmuje scenografów i dekoratorów wnętrz, którzy zdobyli więcej niż jedną nominację do Oscara w tej kategorii (stan na grudzień 2021). Lista sortowana jest według całkowitej liczby nagród (I kolumna), całkowitej liczby nominacji z jedną nagrodą (II kolumna) oraz całkowitej liczby nominacji bez nagrody (III kolumna). Nominacje podane są w nawiasach. W przypadku identycznej liczby nominacji osoby nominowane ułożone są w kolejności alfabetycznej.
- 11: Cedric Gibbons (39)
- 8: Edwin B. Willis (32)
- 7: Richard Day (20)
- 6: Thomas Little (21)
- 6: Walter M. Scott (21)
- 5: Lyle R. Wheeler (29)
- 4: Samuel M. Comer (26)
- 4: George James Hopkins (13)
- 4: F. Keogh Gleason (7)
- 4: John Box (6)
- 3: Hans Dreier (23)
- 3: Alexander Golitzen (14)
- 3: Paul S. Fox (13)
- 3: Ray Moyer (12)
- 3: Stuart Craig (11)
- 3: John DeCuir (11)
- 3: Paul Groesse (11)
- 3: Edward Carfagno (10)
- 3: Dante Ferretti (9)
- 3: Jack Martin Smith (9)
- 3: Francesca Lo Schiavo (8)
- 3: William S. Darling (7)
- 3: Vernon Dixon (3)
- 3: John Meehan (3)
- 2: George Davis (17)
- 2: Hugh Hunt (13)
- 2: Joseph C. Wright (12)
- 2: E. Preston Ames (8)
- 2: Nancy Haigh (8)
- 2: William A. Horning (8)
- 2: Emile Kuri (8)
- 2: Russell A. Gausman (7)
- 2: Urie McCleary (6)
- 2: John Myhre (6)
- 2: Stuart A. Reiss (6)
- 2: Norman Reynolds (6)
- 2: Richard Sylbert (6)
- 2: Ken Adam (5)
- 2: Leslie Dilley (5)
- 2: Henry Bumstead (4)
- 2: Gene Callahan (4)
- 2: Rick Carter (4)
- 2: Michael D. Ford (4)
- 2: George Gaines (4)
- 2: Terence Marsh (4)
- 2: Dario Simoni (4)
- 2: Herman A. Blumenthal (3)
- 2: Harry Horner (3)
- 2: Wiard Ihnen (3)
- 2: Catherine Martin (3)
- 2: Gil Parrondo (3)
- 2: Robert Priestley (3)
- 2: Donald Graham Burt (2)
- 2: Robert Stromberg (2)
- 2: Peter Young (2)
- 1: Hal Pereira (23)
- 1: Henry Grace (13)
- 1: Boris Leven (9)
- 1: Walter H. Tyler (9)
- 1: Arthur Krams (8)
- 1: Edward G. Boyle (7)
- 1: Dennis Gassner (7)
- 1: Jack D. Moore (7)
- 1: Ted Haworth (6)
- 1: Anna Pinnock (6)
- 1: James Basevi (5)
- 1: Robert Clatworthy (5)
- 1: Stephen Goosson (5)
- 1: Dan Hennah (5)
- 1: Julia Heron (5)
- 1: Joseph Kish (5)
- 1: Tambi Larsen (5)
- 1: Stephenie McMillan (5)
- 1: William Cameron Menzies (5)
- 1: Dean Tavoularis (5)
- 1: Raphaël Bretton (4)
- 1: Ernst Fegté (4)
- 1: John B. Goodman (4)
- 1: Angelo P. Graham (4)
- 1: Vincent Korda (4)
- 1: Peter Lamont (4)
- 1: Grant Major (4)
- 1: George R. Nelson (4)
- 1: Ian Whittaker (4)
- 1: Gene Allen (3)
- 1: Luciana Arrighi (3)
- 1: Patrizia von Brandenstein (3)
- 1: John Bryan (3)
- 1: Edward Carrere (3)
- 1: A. Roland Fields (3)
- 1: Stephen B. Grimes (3)
- 1: Jay Hart (3)
- 1: Rick Heinrichs (3)
- 1: Dale Hennesy (3)
- 1: Josie MacAvin (3)
- 1: Karen O’Hara (3)
- 1: James W. Payne (3)
- 1: Gianni Quaranta (3)
- 1: Gretchen Rau (3)
- 1: Gordon Sim (3)
- 1: Adam Stockhausen (3)
- 1: Roy Walker (3)
- 1: Ira S. Webb (3)
- 1: Ernest Archer (2)
- 1: Brigitte Broch (2)
- 1: Malcolm Brown (2)
- 1: Eugenio Caballero (2)
- 1: Bruno Cesari (2)
- 1: Martin Childs (2)
- 1: Roger Christian (2)
- 1: Carmen Dillon (2)
- 1: Jim Erickson (2)
- 1: William Ferrari (2)
- 1: Victor A. Gangelin (2)
- 1: Pierre Guffroy (2)
- 1: Hein Heckroth (2)
- 1: Fredric Hope (2)
- 1: Frank E. Hughes (2)
- 1: George C. Jenkins (2)
- 1: Alfred Junge (2)
- 1: Nathan H. Juran (2)
- 1: William Kellner (2)
- 1: Robert W. Laing (2)
- 1: Alan Lee (2)
- 1: Jill Quertier (2)
- 1: Jan Pascale (2)
- 1: Philip Rosenberg (2)
- 1: Ferdinando Scarfiotti (2)
- 1: Michael Seirton (2)
- 1: Paul Sheriff (2)
- 1: Rick Simpson (2)
- 1: Jack Stephens (2)
- 1: Edward Stewart (2)
- 1: Paul Sylbert (2)
- 1: Alexandre Trauner (2)
- 1: Tony Walton (2)
- 1: Elven Webb (2)
- 1: Carl Jules Weyl (2)
- 1: Eugenio Zanetti (2)
- 0: Roland Anderson (15)
- 0: Howard Bristol (9)
- 0: Jack Otterson (8)
- 0: Lionel Banks (7)
- 0: Carroll Clark (7)
- 0: Frank R. McKelvy (7)
- 0: Darrell Silvera (7)
- 0: Nathan Crowley (6)
- 0: Leland Fuller (6)
- 0: Sarah Greenwood (6)
- 0: William Kiernan (6)
- 0: Richard Pefferle (6)
- 0: Van Nest Polglase (6)
- 0: Katie Spencer (6)
- 0: Albert Brenner (5)
- 0: Cheryl Carasik (5)
- 0: Albert S. D’Agostino (5)
- 0: Linda DeScenna (5)
- 0: Perry Ferguson (5)
- 0: Hal Gausman (5)
- 0: Anton Grot (5)
- 0: Marvin March (5)
- 0: Robert R. Benton (4)
- 0: Robert F. Boyle (4)
- 0: Robert Cartwright (4)
- 0: Gary Fettis (4)
- 0: Peter Howitt (4)
- 0: Ruby Levitt (4)
- 0: Garrett Lewis (4)
- 0: Jeannine Oppewall (4)
- 0: Eve Stewart (4)
- 0: George C. Webb (4)
- 0: Bo Welch (4)
- 0: Mel Bourne (3)
- 0: W. Stewart Campbell (3)
- 0: Claude E. Carpenter (3)
- 0: William Creber (3)
- 0: Louis Diage (3)
- 0: Randall Duell (3)
- 0: Norman Garwood (3)
- 0: Piero Gherardi (3)
- 0: John Hughes (3)
- 0: Mark-Lee Kirk (3)
- 0: John Victor Mackay (3)
- 0: Fred M. MacLean (3)
- 0: Arthur Max (3)
- 0: Joseph McMillan Johnson (3)
- 0: George Milo (3)
- 0: Yoshirō Muraki (3)
- 0: Cary Odell (3)
- 0: Maurice Ransford (3)
- 0: Casey Roberts (3)
- 0: Crispian Sallis (3)
- 0: Hugh Scaife (3)
- 0: Elliot Scott (3)
- 0: Rudolph Sternad (3)
- 0: Alexander Toluboff (3)
- 0: Frank Tuttle (3)
- 0: Robert Usher (3)
- 0: Carl Anderson (2)
- 0: Fay Babcock (2)
- 0: Malcolm Bert (2)
- 0: Carl Biddiscombe (2)
- 0: Celia Bobak (2)
- 0: Aline Bonetto (2)
- 0: Merideth Boswell (2)
- 0: Simon Bright (2)
- 0: Cindy Carr (2)
- 0: Maurice Carter (2)
- 0: Daniel Cathcart (2)
- 0: Antoni Clavé (2)
- 0: Harry Cordwell (2)
- 0: Michael Corenblith (2)
- 0: Lionel Couch (2)
- 0: Robert De Vestel (2)
- 0: Lisa Dean (2)
- 0: George DeTitta Jr. (2)
- 0: Ross J. Dowd (2)
- 0: Raoul Pene Du Bois (2)
- 0: John DuCasse Schulze (2)
- 0: Peter Ellenshaw (2)
- 0: Jack Fisk (2)
- 0: Jess Gonchor (2)
- 0: Robert Gould (2)
- 0: Bertram C. Granger (2)
- 0: Maggie Gray (2)
- 0: John Graysmark (2)
- 0: Grace Gregory (2)
- 0: David Gropman (2)
- 0: Robert M. Haas (2)
- 0: Charles D. Hall (2)
- 0: David S. Hall (2)
- 0: Addison Hehr (2)
- 0: Guy Hendrix Dyas (2)
- 0: Walter Holscher (2)
- 0: Peter James (2)
- 0: Carol Joffe
- 0: William Kellner (2)
- 0: Lilly Kilvert (2)
- 0: Harry Lange (2)
- 0: Santo Loquasto (2)
- 0: Kathy Lucas (2)
- 0: John B. Mansbridge (2)
- 0: Ted Marshall (2)
- 0: So Matsuyama (2)
- 0: John McCarthy Jr. (2)
- 0: Jack McConaghy (2)
- 0: Patrick McLoughlin (2)
- 0: Mickey S. Michaels (2)
- 0: Harold Michelson (2)
- 0: Lorenzo Mongiardino (2)
- 0: Martin Obzina (2)
- 0: Jack Okey (2)
- 0: Harry Oliver (2)
- 0: Arthur Jeph Parker (2)
- 0: Anthony Pratt (2)
- 0: Norman Rockett (2)
- 0: Jan Roelfs (2)
- 0: Beth A. Rubino (2)
- 0: Lee Sandales (2)
- 0: Thomas E. Sanders (2)
- 0: George Sawley (2)
- 0: Gene Serdena (2)
- 0: Ted Smith (2)
- 0: Charles S. Thompson (2)
- 0: William H. Tuntke (2)
- 0: Ben Van Os (2)
- 0: Patrice Vermette (2)
- 0: Ra Vincent (2)
- 0: Joanne Woollard (2)
- 0: Jerry Wunderlich (2)
Przypisy
- ↑ Cedric Gibbons: Awards. IMDb. [dostęp 2018-11-15]. (ang.).
- ↑ Catherine Martin wins two Oscars for The Great Gatsby, makes history for most Academy Awards by an Australian. ABC News. [dostęp 2018-12-29]. (ang.).
- ↑ Polskie Oscary, Michalak, Bartosz. Gazeta Wyborcza. [dostęp 2018-12-29]. (pol.).
- ↑ The 73rd Academy Awards: Winners and Nominees. Oscars.org. [dostęp 2018-11-15]. (ang.).
- ↑ The 74th Academy Awards: Winners and Nominees. Oscars.org. [dostęp 2018-11-15]. (ang.).
- ↑ The 75th Academy Awards: Winners and Nominees. Oscars.org. [dostęp 2018-11-15]. (ang.).
- ↑ The 76th Academy Awards: Winners and Nominees. Oscars.org. [dostęp 2018-11-15]. (ang.).
- ↑ The 77th Academy Awards: Winners and Nominees. Oscars.org. [dostęp 2018-11-15]. (ang.).
- ↑ The 78th Academy Awards: Winners and Nominees. Oscars.org. [dostęp 2018-11-15]. (ang.).
- ↑ The 79th Academy Awards: Winners and Nominees. Oscars.org. [dostęp 2018-11-15]. (ang.).
- ↑ The 80th Academy Awards: Winners and Nominees. Oscars.org. [dostęp 2018-11-15]. (ang.).
- ↑ The 81st Academy Awards: Winners and Nominees. Oscars.org. [dostęp 2018-11-15]. (ang.).
- ↑ The 82nd Academy Awards: Winners and Nominees. Oscars.org. [dostęp 2018-11-15]. (ang.).
- ↑ The 83rd Academy Awards: Winners and Nominees. Oscars.org. [dostęp 2018-11-15]. (ang.).
- ↑ The 84th Academy Awards: Winners and Nominees. Oscars.org. [dostęp 2018-11-15]. (ang.).
- ↑ The 85th Academy Awards: Winners and Nominees. Oscars.org. [dostęp 2018-11-15]. (ang.).
- ↑ The 86th Academy Awards: Winners and Nominees. Oscars.org. [dostęp 2018-11-15]. (ang.).
- ↑ The 87th Academy Awards: Winners and Nominees. Oscars.org. [dostęp 2018-11-15]. (ang.).
- ↑ The 88th Academy Awards: Winners and Nominees. Oscars.org. [dostęp 2018-11-15]. (ang.).
- ↑ The 89th Academy Awards: Winners and Nominees. Oscars.org. [dostęp 2018-11-15]. (ang.).
- ↑ The 90th Academy Awards: Winners and Nominees. Oscars.org. [dostęp 2018-11-15]. (ang.).
- ↑ The 91th Academy Awards: Winners and Nominees. Oscars.org. [dostęp 2018-11-15]. (ang.).
- ↑ The 92th Academy Awards: Winners and Nominees. Oscars.org. [dostęp 2018-11-15]. (ang.).
Linki zewnętrzne
- Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej – strona oficjalna
- p
- d
- e
- Wikiprojekt:Filmy
- p
- d
- e
1927–1939 |
|
---|---|
1940–1956 |
|
1957–1966 |
|
1967–1980 |
|
1981–2000 |
|
2001–2020 |
|
2021–2040 |
|