Mistrzostwa świata w żeglarstwie lodowym
Pierwsze mistrzostwa świata w żeglarstwie lodowym kl. DN (bojery) odbyły się w amerykańskiej miejscowości w stanie Michigan Gull Lake w 1973 roku. Organizacją mistrzostw zajmuje się IDNIYRA – Międzynarodowy Związek Żeglarstwa Lodowego z siedzibą w Detroit.
Polska 5-krotnie była organizatorem mistrzostw świata w żeglarstwie lodowym (2-krotnie w Zegrzu i Krynicy Morskiej, a 2008 roku w ...czeskiej miejscowości Lipno nad Vltavou na jeziorze Lipno).
Medaliści mistrzostw świata w żeglarstwie lodowym klasy DN
Rok i miejsce | Zwycięzca | 2. miejsce | 3. miejsce |
---|---|---|---|
1973 Gull Lake | Ain Wilde | Randy Johnson | Ian Gougeon |
1974 Zegrze | Timithy Woodhouse | Endel Vooremaa | Vello Kuusk |
1975 Saginaw Bay | Ian Gougeon | J.R.Watson | Timithy Woodhouse |
1976 Stora Värten | Romuald Knasiecki | Zbigniew Stanisławski | Ed Kraft |
1977 St. Michaels | Henry Bossett | Zbigniew Stanisławski | Ian Gougeon |
1978 Krynica Morska | Bogdan Kramer | Endel Vooremaa | Vello Kuusk |
1979 Champlain | Piotr Burczyński | Harald Stūrz | Stanisław Macur |
1980 Västerås | Matti Kuulmann | Kunno Kalk | Vello Kuunsk |
1981 Hamilton Bay | Henry Bossett | Ian Gougeon | Piotr Burczyński |
1982 Klein Witternsee | Ian Gougeon | Ron Sherry | Endel Vooremaa |
1983 Trenton | Henry Bossett | Piotr Burczyński | Stanisław Macur |
1984 Krynica Morska | Tiit Haagma | Endel Vooremaa | Matti Kuulmann |
1985 Barnagat Bay | Ian Gougeon | Michael O’Brien | Bogdan Kramer |
1987 Lake St. Clair | Michael O’Brien | Henry Bossett | Stanisław Macur |
1988 Leningrad | Michael O’Brien | Piotr Burczyński | Andreas Bock |
1989 Lake Champlain | Michael O’Brien | Tiit Haagma | Ian Gougeon |
1990 Arsunda | Władysław Stefanowicz | Vaiko Vooremaa | Rene Kuulmann |
1991 Bay City | Ian Gougeon | Ron Sherry | Henry Bossett |
1992 Arsunda | Karol Jabłoński | Peter Hill | Ron Sherry |
1993 Genewa | Jeff Kent | Karol Jabłoński | Ron Sherry |
1994 Zegrze | Andreas Bock | Karol Jabłoński | Bernd Zeiger |
1995 Montreal | Karol Jabłoński | Piotr Burczyński | Michael O’Brien |
1996 Jezioro Nezyderskie | Karol Jabłoński | Thomas Karlsson | Stefan Järund |
1997 Detroit | Karol Jabłoński | Ron Sherry | Bernd Zeiger |
1998 Jakobstad | Ron Sherry | Dan Shutte | Piotr Burczyński |
1999 Montreal | Ron Sherry | Bernd Zeiger | Michał Burczyński |
2000 Vingaker | Karol Jabłoński | Ron Sherry | Akke Lux |
2001 Bay City | Karol Jabłoński | Bernd Zeiger | Tomas Gross |
2002 Haapsalu | Ron Sherry | Karol Jabłoński | Michał Burczyński |
2003 Lake Champlain | Karol Jabłoński | Thomas Karlsson | Ron Sherry |
2004 Balatonfüred | Thomas Karlsson | Karol Jabłoński | Ron Sherry |
2005 Lake Mendota | Ron Sherry | Tomas Lindgren | Matt Struble |
2006 Säkylä | Michał Burczyński | Łukasz Zakrzewski | Matt Struble |
2007 Green Bay | Matt Struble | Thomas Lindgren | Bernd Zeiger |
2008 Lipno nad Vltavou | Matt Struble | Łukasz Zakrzewski | Andreas Bock |
2009 Torch Lake | Matt Struble | Ron Sherry | Bernd Zeiger |
2010 Jezioro Nezyderskie | Michał Burczyński | Adam Baranowski | Łukasz Zakrzewski |
2011 Senachwine | Ron Sherry | Michał Burczyński | Łukasz Zakrzewski |
2012 Jezioro Hjälmar | Tomasz Zakrzewski | Karl-Hannes Tagu | Hans Ebler-Hansen |
2013 Jezioro Pepin | Tomasz Zakrzewski | Robert Graczyk | John Dennis |
2014 Haapsalu | Karol Jabłoński | Michał Burczyński | Tomasz Zakrzewski |
2015 jezioro Ontario | Karol Jabłoński[1][2] | Robert Graczyk[1] | Michał Burczyński[1] |
2016 jezioro Glan | Karol Jabłoński[3][4] | Michał Burczyński[3][4] | Vaiko Vooremaa[3][4] |
2017[5][6] jezioro Kegonsa | Karol Jabłoński | Matt Struble | Michał Burczyński |
2018 jezioro Wielimie[7] | Karol Jabłoński[8] | Robert Graczyk | Łukasz Zakrzewski[8] |
2020 jezioro Orsasjon | Łukasz Zakrzewski[7][9] | Karol Jabłoński | Anton Didienko |
Medaliści mistrzostw świata w żeglarstwie lodowym klasa Monotyp XV
Rok i miejsce | Zwycięzca | 2. miejsce | 3. miejsce |
---|---|---|---|
2008 Sandviken | Wadim Bichler, Kiriłł Iwanow | Peeter Siniväli, Rein Leitmaa | Bernhard Rost, Håkan Wersäll |
2009 Niegocin | Wadim Bichler, Aleksandr Wostronosow | Peeter Siniväli, Rein Leitmaa | Igor Bolszakow, Kiriłł Kapustin |
Przypisy
- ↑ a b c Karol Jablonski P-36 wins the 2015 DN World Championships. idniyra.eu, 29 stycznia 2015. [dostęp 2015-02-02]. (ang.).
- ↑ Karol Jablonski wins DN World title. sailingscuttlebutt.com, 31 stycznia 2015. [dostęp 2015-02-02]. (ang.).
- ↑ a b c The Champions WC 2016. idniyra.org, 26 stycznia 2016. [dostęp 2017-01-26]. (ang.).
- ↑ a b c European Championships 2016. idniyra.org, 29 stycznia 2016. [dostęp 2017-01-26]. (ang.).
- ↑ DN Worlds Complete: Congratulations Karol Jablonski [online], na.idniyra.org, 26 stycznia 2017 [dostęp 2017-01-26] (ang.).
- ↑ Karol Jabłoński 11 raz Mistrzem Świata! [online], 29 stycznia 2017 [dostęp 2017-01-26] .
- ↑ a b Karol Jabłoński po raz dwunasty w karierze mistrzem świata w klasie DN!, pya.org.pl (dostęp: 5 marca 2018).
- ↑ a b Karol Jabłoński – mistrz świata! [online], Portal Informacyjny » Żeglarski.info, 28 lutego 2018 [dostęp 2022-03-05] (pol.).
- ↑ Łukasz Zakrzewski bojerowym mistrzem świata! [online], zagle.se.pl [dostęp 2022-03-05] .
Linki zewnętrzne
- Medaliści klasy DN na stronie sports123.com. sports123.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-03)].
- Medaliści klasy Monotype-XV na stronie sports123.com. sports123.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-03)].