Mistrzostwa Świata U-20 w Piłce Nożnej Kobiet 2008
FIFA Under 20 Women's World Cup | |
Szczegóły turnieju | |
Gospodarz | Chile |
---|---|
Termin | 19 listopada – 7 grudnia |
Liczba drużyn | 16 (z 6 konfederacji) |
Stadiony | 4 (w 4 miastach) |
Mistrz | Stany Zjednoczone (2. tytuł) |
Statystyki turnieju | |
Mecze | 32 |
Strzelone gole | 113 (3,53 na mecz) |
Frekwencja | 252 358 (7886 na mecz) |
Król strzelców | Sydney Leroux (5 goli) |
Najlepszy zawodnik | Alyssa Naeher |
Mistrzostwa Świata U-20 w piłce nożnej kobiet 2008 odbyły się w dniach 19 listopada – 7 grudnia 2008 w Chile. Była to czwarta edycja mistrzostw w historii.
Stadiony
Miasto | Stadion | Pojemność | Zdjęcie |
---|---|---|---|
Coquimbo | Estadio Francisco Sánchez Rumoroso | 18,750 | |
Santiago (La Florida) | Estadio Bicentenario de La Florida | 12,000 | |
Chillán | Estadio Nelson Oyarzún | 31,328 | |
Temuco | Estadio Germán Becker | 18,125 |
Grupa A
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br- | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nigeria | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 3 | 3 |
Anglia | 5 | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 2 | 2 |
Nowa Zelandia | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 7 | 0 |
Chile | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 8 | -5 |
19 listopada 2008 15:00 | Nowa Zelandia | 2:3 1:2 (Raport) | Nigeria Michael 31' Chukwudi 35' Chikwelu 90'+2' | Coquimbo Sędzia: Tanja Schett |
19 listopada 2008 21:00 | Chile | 0:2 0:0 (Raport) | Anglia Chaplen 54' Duggan 79' | Coquimbo Widzów: 15,045 Sędzia: Jennifer Bennett |
22 listopada 2008 18:00 | Nigeria Orji 71' | 1:1 0:1 (Raport) | Anglia Dowie 45'+1' | Coquimbo Sędzia: Carol Anne Chenard |
22 listopada 2008 21:00 | Chile Mardones 50' Pardo 83' Zamora 90'+2' | 3:4 0:2 (Raport) | Nowa Zelandia White 20' 36' (k.) 74' Leota 66' | Coquimbo Widzów: 16,324 Sędzia: Érika Vargas |
26 listopada 2008 19:00 | Nigeria Guajardo 15' (o.g.) Orji 41' | 2:0 2:0 (Raport) | Chile | Temuco Widzów: 18,125 Sędzia: Bibiana Steinhaus |
26 listopada 2008 19:00 | Anglia Duggan 90'+4' | 1:1 0:1 (Raport) | Nowa Zelandia McLaughlin 27' | Santiago Widzów: 8,661 Sędzia: Sachiko Baba |
Grupa B
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br- | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Stany Zjednoczone | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 2 | 4 |
Francja | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 4 | 1 |
Chiny | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 |
Argentyna | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 6 | -5 |
19 listopada 2008 12:00 | Chiny | 0:0 0:0 (Raport) | Argentyna | Chillán Widzów: 3,500 Sędzia: Gyoengyi Gaal |
19 listopada 2008 15:00 | Francja | 0:3 0:0 (Raport) | USA | Chillán Widzów: 4,300 Sędzia: Jacqui Melksham |
22 listopada 2008 12:00 | USA | 3:0 1:0 (Raport) | Argentyna | Chillán Sędzia: Cristina Ionescu |
22 listopada 2008 15:00 | Chiny | 0:2 0:0 (Raport) | Francja Delie 70' Le Sommer 87' | Chillán Widzów: 7,590 Sędzia: Therese Sagno |
26 listopada 2008 16:00 | USA | 0:2 0:0 (Raport) | Chiny Zhang 52' Liu 58' | Temuco Sędzia: Tanja Schett |
26 listopada 2008 16:00 | Argentyna Jaimes 42' | 1:3 1:0 (Raport) | Francja Le Sommer 65' 80' Machart 90'+3' | Santiago Sędzia: Carol Anne Chenard |
Grupa C
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br- | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Japonia | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 2 | 5 |
Niemcy | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 3 | 5 |
Kanada | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 4 | 1 |
DR Konga | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 12 | -11 |
20 listopada 2008 16:00 | Kanada | 0:2 0:2 (Raport) | Japonia Goto 28' Tanaka 40' | Santiago Sędzia: Alexandra Ihringova |
20 listopada 2008 19:00 | DR Konga | 0:5 0:3 (Raport) | Niemcy | Santiago Widzów: 3,478 Sędzia: Gabriela Bandeira |
23 listopada 2008 18:00 | Niemcy | 1:2 0:1 (Raport) | Japonia Koyama 41' Nagasato 83' | Santiago Sędzia: Bentla D Coth |
23 listopada 2008 21:00 | Kanada Riverso 1' Lam-Feist 40' Filigno 77' Armstrong 90' | 4:0 2:0 (Raport) | DR Konga | Santiago Widzów: 7,482 Sędzia: Gyoengyi Gaal |
27 listopada 2008 19:00 | Niemcy Schmidt 77' Schwab 90' | 2:1 0:0 (Raport) | Kanada Lam-Feist 81' | Coquimbo Widzów: 14,048 Sędzia: Jacqui Melksham |
27 listopada 2008 19:00 | Japonia Mafuala 4' (o.g.) Ataeyama 10' Utsugi 78' | 3:1 2:1 (Raport) | DR Konga Amani 6' | Chillán Widzów: 6,200 Sędzia: Cristina Ionescu |
Grupa D
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br- | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Brazylia | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 11 | 2 | 9 |
Korea Płn. | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 6 | 4 |
Norwegia | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 7 | -3 |
Meksyk | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 12 | -10 |
20 listopada 2008 16:00 | Meksyk Garza 28' | 1:2 1:1 (Raport) | Norwegia Lund 26' Enget 76' | Temuco Sędzia: Sachiko Baba |
20 listopada 2008 19:00 | Brazylia | 3:2 1:1 (Raport) | Korea Płn. Ri 30' Ri 90' | Temuco Widzów: 12,500 Sędzia: Bibiana Steinhaus |
23 listopada 2008 12:00 | Korea Płn. Ri 17' Ra 29' 64' | 3:2 2:0 (Raport) | Norwegia | Temuco Sędzia: Jennifer Bennett |
23 listopada 2008 15:00 | Meksyk | 0:5 0:2 (Raport) | Brazylia Pamela 4' Francielle 40' Daiane 68' Ketlen 90'+4' Ortiz 90'+5' (o.g.) | Temuco Widzów: 13,080 Sędzia: Alexandra Ihringova |
27 listopada 2008 16:00 | Korea Płn. Ryom 9' Pak 17' Choe 39' Ri 53' Ri 66' | 5:1 3:0 (Raport) | Meksyk Corral 84' | Chillán Sędzia: Carolina González |
27 listopada 2008 16:00 | Norwegia | 0:3 0:1 (Raport) | Brazylia | Coquimbo Sędzia: Érika Vargas |
Faza pucharowa
Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | ||||||||
30 listopada – Coquimbo | ||||||||||
Nigeria | 2 | |||||||||
4 grudnia – Temuco | ||||||||||
Francja | 3 | |||||||||
Francja | 1 | |||||||||
1 grudnia – Santiago | ||||||||||
Korea Płn. | 2 | |||||||||
Japonia | 1 | |||||||||
7 grudnia – Santiago | ||||||||||
Korea Płn. | 2 | |||||||||
Korea Płn. | 1 | |||||||||
30 listopada – Chillán | ||||||||||
USA | 2 | |||||||||
USA | 3 | |||||||||
4 grudnia – Coquimbo | ||||||||||
Anglia | 0 | |||||||||
USA | 1 | Mecz o 3. miejsce | ||||||||
1 grudnia – Temuco | ||||||||||
Niemcy | 0 | |||||||||
Brazylia | 2 | Francja | 3 | |||||||
Niemcy | 3 | Niemcy | 5 | |||||||
7 grudnia – Santiago | ||||||||||
Ćwierćfinały
30 listopada 2008 16.00 | Nigeria Orji 13' Jegede 38' | 2:3 2:1 (Raport) | Francja Machart 2' Le Sommer 49' Coton Pelagie 88' | Coquimbo Widzów: 12,363 Sędzia: Jennifer Bennett |
30 listopada 2008 19.00 | USA | 3:0 0:0 (Raport) | Anglia | Chillán Widzów: 11,080 Sędzia: Jacqui Melksham |
1 grudnia 2008 16:00 | Japonia Nagasato 39' | 1:2 1:1 (Raport) | Korea Płn. Cha 22' Ra 60' | Santiago Widzów: 8,614 Sędzia: Tanja Schett |
1 grudnia 2008 19:00 | Brazylia Schiewe 38' (o.g.) Adriane 88' | 2:3 1:1 (Raport) | Niemcy Banecki 44' Bock 68' Banecki 82' | Temuco Widzów: 12,854 Sędzia: Carol Anne Chenard |
Półfinały
4 grudnia 2008 16:00 | Francja Coton Pelagie 51' | 1:2 0:0 (Raport) | Korea Płn. Ri U.H. 68' Ri Y.G. 90+3' | Temuco Widzów: 13,184 Sędzia: Carol Anne Chenard |
4 grudnia 2008 19:00 | USA | 1 – 0 1-0 (Raport) | Niemcy | Coquimbo Widzów: 15,548 Sędzia: Sachiko Baba |
Mecz o 3 miejsce
7 grudnia 2008 15:30 | Francja Pervier 45+1' 75' Delie 90+2' | 3:5 1:3 (Raport) | Niemcy Pollman 10' 29' 31' Simic 67' Schwab 80' | La Florida Sędzia: Jennifer Bennett |
Finał
7 grudnia 2008 18:30 | Korea Płn. Cha 90+2' | 1:2 0:2 (Raport) | USA | La Florida Widzów: 12,000 Sędzia: Alexandra Ihringova |
Mistrz Świata U-20 Stany Zjednoczone |
Nagrody
- Królowa strzelczyń – Sydney Leroux
- 2 miejsce strzelczyń – Ri Ye-gyong
- 3 miejsce strzelczyń – Alex Morgan
- Najlepszy gracz – Alyssa Naeher
- Złota piłka – Sydney Leroux
- Srebrna piłka- Alex Morgan
- Brązowa piłka – Eugenie Le Sommer
Strzelczynie
- 5 goli
- 4 gole
- Eugenie Le Sommer
- Ri Ye-gyong
- Alex Morgan
- 3 gole
- Ebere Orji
- Rosie White
- Ra Un-sim
- Marie Pollmann
- 2 gole
|
|
- 1 gol
|
|
|
- Gole samobójcze
- Javiera Guajardo (1 z Nigerią)
- Nanu Mafuala (1 z Japonią)
- Carolin Schiewe (1 z Brazylią)
- Wendoline Ortiz (1 z Brazylią)
Zobacz też
- p
- d
- e
|