Ski-VM 2023
Ski-VM 2023 | |||
---|---|---|---|
Vertsby | Planica | ||
Vertsland | Slovenia | ||
Arena | Planica Nordic Centre | ||
Dato | 21. februar–5. mars 2023 | ||
Antall deltakere | (fra 66 nasjoner) | ||
Antall øvelser | 24 | ||
← Oberstdorf 2021 Trondheim 2025 → |
Øvelser under Ski-VM 2023 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Langrenn0 | |||||
Kvalifisering | Menn | Kvinner | |||
Individuelt | |||||
Sprint | Menn | Kvinner | |||
Intervallstart | 15 km | 10 km | |||
Skiathlon | 30 km | 15 km | |||
Fellesstart | 50 km | 30 km | |||
Lag | |||||
Stafett | Menn | Kvinner | |||
Lagsprint | Menn | Kvinner | |||
Skihopping0 | |||||
Normalbakke | |||||
Kvalifisering | Menn | Kvinner | |||
Individuelt | Menn | Kvinner | |||
Lag | 0000Mikslag | Kvinner | |||
Stor bakke | |||||
Kvalifisering | Menn | Kvinner | |||
Individuelt | Menn | Kvinner | |||
Lag | Menn | ||||
Kombinert0 | |||||
Individuelt | |||||
Normalbakke | Menn | Kvinner | |||
Stor bakke | Menn | ||||
Lag | |||||
Lag | Menn Mikslag | ||||
Kvalifiseringer er ikke medaljeøvelser |
Ski-VM 2023 ble arrangert i Planica i Slovenia[1] fra 21. februar til 5. mars 2023. Dette var første gangen Planica arrangerte verdensmesterskapet på ski, nordiske grener.
Det ble konkurrert i 24 øvelser, av disse var det ni lagøvelser. Norge tok 27 av 72 medaljer, mens Tyskland og Sverige vant tolv medaljer hver. Jarl Magnus Riiber ble den mestvinnende utøveren med fire gullmedaljer av fire mulige. Katharina Althaus ble mestvinnende kvinnelige utøver, med tre gull og en bronse.
Mikslagkonkurranse i kombinert ble arrangert for første gang i VM, og kombinertøvelsen lagkonkurranse stor bakke/lagsprint for menn utgikk.[2]
Russland og Belarus var utestengt fra mesterskapet på grunn av den russiske invasjonen av Ukraina i 2022.[3]
Arrangørby
Planica ble tildelt mesterskapet under den 51. FIS-kongressen i Costa Navarino i Hellas 17. mai 2018 i konkurranse med Trondheim i Norge[1][4].
Søkerby | Stemmer | Tidl. arrangør |
---|---|---|
Planica | 9 | |
Trondheim | 6 | 1997 |
Stadion og arenaer
Planica |
---|
Planica Nordic Centre |
Program
- Offisielt program.[5][6]
- Alle klokkeslett er i sentraleuropeisk tid, lokal tid i Slovenia (UTC+01.00)
Langrenn | Kombinert | Skihopping | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Dato | Tid | Øvelse | Tid | Øvelse | Tid | Øvelse |
21. feb. | 20:23 | Åpningsseremoni | ||||
22. feb. | 12:00 13:30 | Kvalifisering 5 km fri teknikk kvinner Kvalifisering, 10 km fri teknikk, menn | 16:30 | Kvalifisering, normalbakke HS 102, kvinner | ||
23. feb. | 12:00 14:20 | Prolog – Sprint klassisk, kvinner og menn Sprint klassisk, kvinner og menn | 17:00 | Normalbakke HS 102, kvinner | ||
24. feb. | 15:30 | 30 km skiatlon, menn | 11:30 14:15 | Individuelt, normalbakke HS 102, kvinner Individuelt, 5 km, kvinner | 17:45 | Kvalifisering, normalbakke HS 102, menn |
25. feb. | 14:00 | 15 km skiatlon, kvinner | 10:00 15:30 | Individuelt, normalbakke HS 102, menn Individuelt, 10 km, menn | 12:15 17:00 | Lagkonkurranse normalbakke HS 102, kvinner Normalbakke HS 102, menn |
26. feb. | 11:30 13:30 | Prolog – Lagsprint fri teknikk, kvinner og menn Lagsprint fri teknikk, kvinner og menn | 10:30 15:00 | Mikslagkonkurranse, normalbakke HS 102 Mikslagkonkurranse, 2 × 2,5 + 2 × 5 km [a] | 17:00 | Mikslagkonkurranse normalbakke HS 102 |
27. feb. | Konkurransefri dag | |||||
28. feb. | 12:30 | 10 km fri teknikk, kvinner | 18:30 | Kvalifisering, stor bakke HS 138, kvinner | ||
1. mars | 12:30 | 15 km fri teknikk, menn | 11:00 15:10 | Lagkonkurranse HS 138, menn Lagkonkurranse 4 × 5 km, menn | 17:30 | Stor bakke HS 138, kvinner |
2. mars | 12:30 | 4 × 5 km stafett, kvinner | 17:30 | Kvalifisering, stor bakke HS 138, menn | ||
3. mars | 12:30 | 4 × 10 km stafett, menn | 17:30 | Stor bakke HS 138, menn | ||
4. mars | 12:00 | 30 km klassisk, kvinner | 10:30 15:00 | Individuelt, stor bakke HS 138, menn Individuelt, 10 km, menn | 16:30 | Lagkonkurranse stor bakke HS 138, menn |
5. mars | 12:00 | 50 km klassisk, menn |
- Øvelser i kursiv var kvalifiseringer hvor det ikke ble delt ut medaljer.
- ^ Menn gikk 5 km (to runder á 2,5 km) på første og siste etappe, kvinner gikk én runde á 2,5 km på andre og tredje etappe.
Medaljevinnere
Langrenn
Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Sprint detaljer | Johannes Høsflot Klæbo Norge | 2.56,07 | Pål Golberg Norge | + 2,22 | Jules Chappaz Frankrike | + 2,24 |
30 km skiathlon detaljer | Simen Hegstad Krüger Norge | 1.09.40,3 | Johannes Høsflot Klæbo Norge | +12,2 | Sjur Røthe Norge | +14,1 |
Lagsprint detaljer | Norge | 17.28,14 | Italia | +2,48 | Frankrike | +16,48 |
15 km fri teknikk detaljer | Simen Hegstad Krüger Norge | 32.17,4 | Harald Østberg Amundsen Norge | +5,3 | Hans Christer Holund Norge | +24,6 |
Stafett detaljer | Norge | 1.32.54,7 | Finland | +46,9 | Tyskland | +59,8 |
50 km klassisk detaljer | Pål Golberg Norge | 2.01.30,2 | Johannes Høsflot Klæbo Norge | + 1,0 | William Poromaa Sverige | + 1,2 |
Kvinner
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Sprint detaljer | Jonna Sundling Sverige | 3.21,67 | Emma Ribom Sverige | + 0,87 | Maja Dahlqvist Sverige | + 4,45 |
15 km skiathlon detaljer | Ebba Andersson Sverige | 38.11,8 | Frida Karlsson Sverige | + 22,0 | Astrid Øyre Slind Norge | + 48,0 |
Lagsprint detaljer | Sverige | 19.40,73 | Norge | + 2,58 | USA | + 5,67 |
10 km fri teknikk detaljer | Jessie Diggins USA | 23.48,8 | Frida Karlsson Sverige | + 14,0 | Ebba Andersson Sverige | + 19,5 |
Stafett detaljer | Norge | 50.33,3 | Tyskland | + 20,5 | Sverige | + 28,7 |
30 km klassisk detaljer | Ebba Andersson Sverige | 1.22.18,0 | Anne Kjersti Kalvå Norge | + 53,0 | Frida Karlsson Sverige | + 53,2 |
Skihopping
Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Normalbakke detaljer | Piotr Żyła Polen | 261,8 p. | Andreas Wellinger Tyskland | 259,2 p. | Karl Geiger Tyskland | 257,7 p. |
Stor bakke detaljer | Timi Zajc Slovenia | 287,5 p. | Ryōyū Kobayashi Japan | 276,8 p. | Dawid Kubacki Polen | 276,2 p. |
Stor bakke lag detaljer | Slovenia | 1178.9 | Norge | 1166.0 | Østerrike | 1139.4 |
Kvinner
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Normalbakke detaljer | Katharina Althaus Tyskland | 249,1 p. | Eva Pinkelnig Østerrike | 246,9 p. | Anna Odine Strøm Norge | 246,0 p. |
Stor bakke detaljer | Alexandria Loutitt Canada | 264,4 p. | Maren Lundby Norge | 250,0 p. | Katharina Althaus Tyskland | 245,9 p. |
Normalbakke lag detaljer | Tyskland | 843,8 p. | Østerrike | 831,1 p. | Norge | 828,6 p. |
Mikslag
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Normalbakke detaljer | Tyskland | 1017,2 p. | Norge | 1004,5 p. | Slovenia | 1000,4 p. |
Kombinert
Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Normalbakke detaljer | Jarl Magnus Riiber Norge | 24.36,3 | Julian Schmid Tyskland | +19,4 | Franz-Josef Rehrl Østerrike | +21,0 |
Stor bakke lag detaljer | Norge | 47.20,4 | Tyskland | + 9,0 | Østerrike | + 9,3 |
Stor bakke detaljer | Jarl Magnus Riiber Norge | 23.42,6 | Jens Lurås Oftebro Norge | + 1,4 | Johannes Lamparter Østerrike | + 4,7 |
Kvinner
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Normalbakke detaljer | Gyda Westvold Hansen Norge | 14.27,1 | Nathalie Armbruster Tyskland | 14.38,6 | Haruka Kasai Japan | 14.42,8 |
Mikslag
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Normalbakke detaljer | Norge | 37.38,2 | Tyskland | +47,8 | Østerrike | +1.00,0 |
Medaljestatistikk
Nasjoner
Ski-VM 2023 i Planica – Sammenlagt | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
1 | Norge | 12 | 10 | 5 | 27 |
2 | Sverige | 4 | 3 | 5 | 12 |
3 | Tyskland | 3 | 6 | 3 | 12 |
4 | Slovenia | 2 | 0 | 1 | 3 |
5 | Polen | 1 | 0 | 1 | 2 |
USA | 1 | 0 | 1 | 2 | |
7 | Canada | 1 | 0 | 0 | 1 |
8 | Østerrike | 0 | 2 | 5 | 7 |
9 | Japan | 0 | 1 | 1 | 2 |
10 | Finland | 0 | 1 | 0 | 1 |
Italia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
12 | Frankrike | 0 | 0 | 2 | 2 |
Totalt | 24 | 24 | 24 | 72 |
Langrenn
Ski-VM 2023 i Planica – Langrennsmedaljer | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
M + K | M + K | M + K | M + K | ||
1 | Norge | 6+1 | 4+2 | 2+1 | 12+4 |
2 | Sverige | 0+4 | 0+3 | 1+4 | 1+11 |
3 | USA | 0+1 | 0+0 | 0+1 | 0+2 |
4 | Tyskland | 0+0 | 0+1 | 1+0 | 1+1 |
5 | Finland | 0+0 | 1+0 | 0+0 | 1+0 |
Italia | 0+0 | 1+0 | 0+0 | 1+0 | |
7 | Frankrike | 0+0 | 0+0 | 2+0 | 2+0 |
Totalt | 6+6 | 6+6 | 6+6 | 18+18 |
Skihopping
Ski-VM 2023 i Planica – Skihoppmedaljer | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
M + K + X | M + K + X | M + K + X | M + K + X | ||
1 | Tyskland | 0+2+1 | 1+0+0 | 1+1+0 | 2+3+1 |
2 | Polen | 1+0+0 | 0+0+0 | 1+0+0 | 2+0+0 |
Slovenia | 2+0+0 | 0+0+0 | 0+0+1 | 2+0+1 | |
4 | Canada | 0+1+0 | 0+0+0 | 0+0+0 | 0+1+0 |
5 | Norge | 0+0+0 | 1+1+1 | 0+2+0 | 1+3+1 |
6 | Østerrike | 0+0+0 | 0+2+0 | 1+0+0 | 1+2+0 |
7 | Japan | 0+0+0 | 1+0+0 | 0+0+0 | 1+0+0 |
Totalt | 3+3+1 | 3+3+1 | 3+3+1 | 9+9+3 |
Kombinert
Ski-VM 2023 i Planica – Kombinertmedaljer | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
M + K + X | M + K + X | M + K + X | M + K + X | ||
1 | Norge | 3+1+1 | 1+0+0 | 0+0+0 | 4+1+0 |
2 | Tyskland | 0+0+0 | 2+1+1 | 0+0+0 | 2+1+1 |
3 | Østerrike | 0+0+0 | 0+0+0 | 3+0+1 | 3+0+1 |
4 | Japan | 0+0+0 | 0+0+0 | 0+1+0 | 0+1+0 |
Totalt | 3+1+1 | 3+1+1 | 3+1+1 | 9+3+3 |
Beste utøvere
Ski-VM 2023 i Planica – Utøvermedaljer | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Utøvere | - | - | - | Totalt |
1 | Jarl Magnus Riiber (NOR) | 2 - 2 | 0 - 0 | 0 - 0 | 2 - 2 |
2 | Johannes Høsflot Klæbo (NOR) | 1 - 2 | 2 - 0 | 0 - 0 | 3 - 2 |
3 | Pål Golberg (NOR) | 1 - 2 | 1 - 0 | 0 - 0 | 2 - 2 |
4 | Katharina Althaus (GER) | 1 - 2 | 0 - 0 | 1 - 0 | 2 - 2 |
5 | Simen Hegstad Krüger (NOR) | 2 - 1 | 0 - 0 | 0 - 0 | 2 - 1 |
6 | Jens Lurås Oftebro (NOR) | 0 - 2 | 1 - 0 | 0 - 0 | 1 - 2 |
7 | Ebba Andersson (SWE) | 2 - 0 | 0 - 0 | 1 - 1 | 2 - 2 |
8 | Timi Zajc (SLO) | 1 - 1 | 0 - 0 | 0 - 1 | 1 - 2 |
9 | Gyda Westvold Hansen (NOR) | 1 - 1 | 0 - 0 | 0 - 0 | 1 - 1 |
Jonna Sundling (SWE) | 1 - 1 | 0 - 0 | 0 - 0 | 1 - 1 | |
Selina Freitag (GER) | 0 - 2 | 0 - 0 | 0 - 0 | 0 - 2 | |
12 | Anne Kjersti Kalvå (NOR) | 0 - 1 | 1 - 1 | 0 - 0 | 1 - 2 |
13 | Emma Ribom (SWE) | 0 - 1 | 1 - 0 | 0 - 1 | 0 - 2 |
14 | Andreas Wellinger (GER) | 0 - 1 | 1 - 0 | 0 - 0 | 1 - 1 |
Tiril Udnes Weng (NOR) | 0 - 1 | 0 - 1 | 0 - 0 | 0 - 2 | |
16 | Jessie Diggins (USA) | 1 - 0 | 0 - 0 | 0 - 1 | 1 - 1 |
Karl Geiger (GER) | 0 - 1 | 0 - 0 | 1 - 0 | 1 - 1 | |
Hans Christer Holund (NOR) | 0 - 1 | 0 - 0 | 1 - 0 | 1 - 1 | |
Astrid Øyre Slind (NOR) | 0 - 1 | 0 - 0 | 1 - 0 | 1 - 1 | |
Anže Lanišek (SLO) | 0 - 1 | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 2 | |
21 | Alexandria Loutitt (CAN) | 1 - 0 | 0 - 0 | 0 - 0 | 1 - 0 |
Piotr Żyła (POL) | 1 - 0 | 0 - 0 | 0 - 0 | 1 - 0 | |
Luisa Görlich (GER) | 0 - 1 | 0 - 0 | 0 - 0 | 0 - 1 | |
Anna Rupprecht (GER) | 0 - 1 | 0 - 0 | 0 - 0 | 0 - 1 | |
Espen Andersen (NOR) | 0 - 1 | 0 - 0 | 0 - 0 | 0 - 1 | |
Jørgen Graabak (NOR) | 0 - 1 | 0 - 0 | 0 - 0 | 0 - 1 | |
Ida Marie Hagen (NOR) | 0 - 1 | 0 - 0 | 0 - 0 | 0 - 1 | |
Ingvild Flugstad Østberg (NOR) | 0 - 1 | 0 - 0 | 0 - 0 | 0 - 1 | |
Žiga Jelar (SLO) | 0 - 1 | 0 - 0 | 0 - 0 | 0 - 1 | |
Lovro Kos (SLO) | 0 - 1 | 0 - 0 | 0 - 0 | 0 - 1 | |
31 | Julian Schmid (GER) | 0 - 0 | 1 - 2 | 0 - 0 | 1 - 2 |
32 | Frida Karlsson (SWE) | 0 - 0 | 2 - 0 | 1 - 1 | 3 - 1 |
33 | Eva Pinkelnig (AUT) | 0 - 0 | 1 -1 | 0 - 0 | 1 - 1 |
Nathalie Armbruster (GER) | 0 - 0 | 1 - 1 | 0 - 0 | 1 - 1 | |
Vinzenz Geiger (GER) | 0 - 0 | 0 - 2 | 0 - 0 | 0 - 2 | |
Johann André Forfang (NOR) | 0 - 0 | 0 - 2 | 0 - 0 | 0 - 2 | |
Halvor Egner Granerud (NOR) | 0 - 0 | 0 - 2 | 0 - 0 | 0 - 2 | |
38 | Anna Odine Strøm (NOR) | 0 - 0 | 0 - 1 | 1 - 1 | 1 - 2 |
39 | Maren Lundby (NOR) | 0 - 0 | 1 - 0 | 0 - 1 | 1 - 1 |
Thea Minyan Bjørseth (NOR) | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 1 | 0 - 2 | |
41 | Ryōyū Kobayashi (JPN) | 0 - 0 | 1 - 0 | 0 - 0 | 1 - 0 |
Harald Østberg Amundsen (NOR) | 0 - 0 | 1 - 0 | 0 - 0 | 1 - 0 | |
Chiara Kreuzer (AUT) | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 0 | 0 - 1 | |
Julia Mühlbacher (AUT) | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 0 | 0 - 1 | |
Jacqueline Seifriedsberger (AUT) | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 0 | 0 - 1 | |
Niko Anttola (FIN) | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 0 | 0 - 1 | |
Ristomatti Hakola (FIN) | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 0 | 0 - 1 | |
Perttu Hyvärinen (FIN) | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 0 | 0 - 1 | |
Iivo Niskanen (FIN) | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 0 | 0 - 1 | |
Victoria Carl (GER) | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 0 | 0 - 1 | |
Pia Fink (GER) | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 0 | 0 - 1 | |
Eric Frenzel (GER) | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 0 | 0 - 1 | |
Laura Gimmler (GER) | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 0 | 0 - 1 | |
Katharina Hennig (GER) | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 0 | 0 - 1 | |
Jenny Nowak (GER) | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 0 | 0 - 1 | |
Johannes Rydzek (GER) | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 0 | 0 - 1 | |
Francesco De Fabiani (ITA) | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 0 | 0 - 1 | |
Federico Pellegrino (ITA) | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 0 | 0 - 1 | |
Marius Lindvik (NOR) | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 0 | 0 - 1 | |
Kristoffer Eriksen Sundal (NOR) | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 0 | 0 - 1 | |
61 | Johannes Lamparter (AUT) | 0 - 0 | 0 - 0 | 1 - 2 | 1 - 2 |
62 | Maja Dahlqvist (SWE) | 0 - 0 | 0 - 0 | 1 - 1 | 1 - 1 |
Stefan Rettenegger (AUT) | 0 - 0 | 0 - 0 | 0 - 2 | 0 - 2 | |
64 | Franz-Josef Rehrl (AUT) | 0 - 0 | 0 - 0 | 1 - 0 | 1 - 0 |
Jules Chappaz (FRA) | 0 - 0 | 0 - 0 | 1 - 0 | 1 - 0 | |
Haruka Kasai (JPN) | 0 - 0 | 0 - 0 | 1 - 0 | 1 - 0 | |
Sjur Røthe (NOR) | 0 - 0 | 0 - 0 | 1 - 0 | 1 - 0 | |
Dawid Kubacki (POL) | 0 - 0 | 0 - 0 | 1 - 0 | 1 - 0 | |
William Poromaa (SWE) | 0 - 0 | 0 - 0 | 1 - 0 | 1 - 0 | |
Martin Fritz (AUT) | 0 - 0 | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 1 | |
Lukas Greiderer (AUT) | 0 - 0 | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 1 | |
Michael Hayböck (AUT) | 0 - 0 | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 1 | |
Lisa Hirner (AUT) | 0 - 0 | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 1 | |
Jan Hörl (AUT) | 0 - 0 | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 1 | |
Stefan Kraft (AUT) | 0 - 0 | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 1 | |
Annalena Slamik (AUT) | 0 - 0 | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 1 | |
Daniel Tschofenig (AUT) | 0 - 0 | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 1 | |
Renaud Jay (FRA) | 0 - 0 | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 1 | |
Richard Jouve (FRA) | 0 - 0 | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 1 | |
Janosch Brugger (GER) | 0 - 0 | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 1 | |
Jonas Dobler (GER) | 0 - 0 | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 1 | |
Albert Kuchler (GER) | 0 - 0 | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 1 | |
Friedrich Moch (GER) | 0 - 0 | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 1 | |
Eirin Maria Kvandal (NOR) | 0 - 0 | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 1 | |
Ema Klinec (SLO) | 0 - 0 | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 1 | |
Nika Križnar (SLO) | 0 - 0 | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 1 | |
Julia Kern (USA) | 0 - 0 | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 1 | |
Totalt | 47 | 47 | 47 | 141 |
Norges tropp
Langrenn
31. januar tok Norges Skiforbund ut 25 langrennsløpere; tolv kvinner og 13 menn, basert på resultater i inneværende sesong av norgescup, skandinavisk cup og verdenscup, samt relevante resultater fra verdenscupen i langrenn 2021/22.[7] Heidi Weng reiste hjem fra Planica før øvelsene startet og ble erstattet av hjemmeværende reserve Ragnhild Haga.[8]
Kvinner | Klubb | Sprint | Skiatlon | Lag- sprint | 10 km | Stafett | 30 km |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Kalvå, Anne KjerstiAnne Kjersti Kalvå | Lundamo | 99 — | 8 | 2 | 4 | 1 | 2 |
Weng, Tiril UdnesTiril Udnes Weng | Nes | 6 | 99 — | 2 | 12 | 1 | 9 |
Slind, Astrid ØyreAstrid Øyre Slind | Oppdal | 99 — | 3 | 99 — | 99 — | 1 | 10 |
Østberg, Ingvild FlugstadIngvild Flugstad Østberg | Gjøvik | 99 — | 7 | 99 — | 5 | 1 | 11 |
Theodorsen, SiljeSilje Theodorsen | Kvaløysletta | 99 — | 12 | 99 — | 24 | 99 — | 99 — |
Skistad, Kristine StavåsKristine Stavås Skistad | Konnerud | 5 | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — |
Svendsen, AnnaAnna Svendsen | Tromsø | 13 | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — |
Weng, Lotta UdnesLotta Udnes Weng | Nes | 18 | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — |
Fossesholm, Helene MarieHelene Marie Fossesholm | Eiker | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — |
Haga, RagnhildRagnhild Haga | Åsen | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — |
Stenseth, Ane AppelkvistAne Appelkvist Stenseth | Grong | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — |
Weng, HeidiHeidi Weng | BUL | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — |
Menn | Klubb | Sprint | Skiatlon | Lag- sprint | 15 km | Stafett | 50 km |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Klæbo, Johannes HøsflotJohannes Høsflot Klæbo | Byåsen | 1 | 2 | 1 | 4 | 1 | 2 |
Golberg, PålPål Golberg | Gol | 2 | 4 | 1 | 99 — | 1 | 1 |
Krüger, Simen HegstadSimen Hegstad Krüger | Lyn | 99 — | 1 | 99 — | 1 | 1 | 99 — |
Holund, Hans ChristerHans Christer Holund | Lyn | 99 — | 99 — | 99 — | 3 | 1 | 99 — |
Amundsen, Harald ØstbergHarald Østberg Amundsen | Asker | 99 — | 99 — | 99 — | 2 | 99 — | 99 — |
Røthe, SjurSjur Røthe | Voss | 99 — | 3 | 99 — | 6 | 99 — | 99 — |
Northug, EvenEven Northug | Strindheim | 7 | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — |
Valnes, ErikErik Valnes | BOIF | 11 | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — |
Taugbøl, Håvard SolåsHåvard Solås Taugbøl | Lillehammer | 27 | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — |
Iversen, EmilEmil Iversen | Varden Meråker | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — | 12 |
Nyenget, Martin LøwstrømMartin Løwstrøm Nyenget | Lillehammer | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — | 5 |
Tønseth, DidrikDidrik Tønseth | Byåsen | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — | 7 |
Wiig, SivertSivert Wiig | Gjesdal | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — |
Kombinert
6. februar tok Norges Skiforbund ut elleve utøvere, hvorav fem kvinner og seks menn. Simen Tiller ble tatt ut som siste utøver i kamp med Kasper Moen Flatla, Einar Lurås Oftebro og Espen Bjørnstad.[9]
Kvinner | Klubb | Normal- bakke | Miks- lag |
---|---|---|---|
Hansen, Gyda WestvoldGyda Westvold Hansen | Nansen | 1 | 1 |
Hagen, Ida MarieIda Marie Hagen | Haslum | 4 | 1 |
Lund, Marte LeinanMarte Leinan Lund | Tolga | 8 | 99 — |
Lund, Mari LeinanMari Leinan Lund | Tolga | 20 | 99 — |
Hagen, Mille MarieMille Marie Hagen | Haslum | 24 | 99 — |
Menn | Klubb | Normal- bakke | Miks- lag | Lag | Stor bakke |
---|---|---|---|---|---|
Riiber, Jarl MagnusJarl Magnus Riiber | Heming | 1 | 1 | 1 | 1 |
Oftebro, Jens LuråsJens Lurås Oftebro | Jardar | 16 | 1 | 1 | 2 |
Graabak, JørgenJørgen Graabak | Byåsen | 8 | 99 — | 1 | 8 |
Andersen, EspenEspen Andersen | Lommedalen | 17 | 99 — | 1 | 12 |
Tiller, SimenSimen Tiller | Moelven | DSQ98 | 99 — | 99 — | 99 — |
Skoglund, AndreasAndreas Skoglund | Molde | 99 — | 99 — | 99 — | 99 — |
Skihopping
15. februar 2023 tok Norges Skiforbund ut elleve utøvere, hvorav fem kvinner og seks menn.[10] I tillegg var Ingvild Synnøve Midtskogen hjemmeværende reserve.[11]
Kvinner | Klubb | Normal- bakke | Miks- lag | Stor- bakke | Lag |
---|---|---|---|---|---|
Strøm, Anna OdineAnna Odine Strøm | Alta | 3 | 2 | 5 | 3 |
Bjørseth, Thea MinyanThea Minyan Bjørseth | Lensbygda | 5 | 2 | 8 | 3 |
Lundby, MarenMaren Lundby | Kolbu KK | 7 | 99 — | 2 | 3 |
Kvandal, EirinEirin Kvandal | Mosjøen | 21 | 99 — | 99 — | 3 |
Opseth, SiljeSilje Opseth | Holeværingen | 99 — | 99 — | 16 | 99 — |
Menn | Klubb | Normal- bakke | Miks- lag | Stor- bakke | Lag |
---|---|---|---|---|---|
Granerud, Halvor EgnerHalvor Egner Granerud | Asker | 11 | 2 | 7 | 2 |
Forfang, JohannJohann Forfang | Tromsø | 12 | 2 | 10 | 2 |
Sundal, Kristoffer EriksenKristoffer Eriksen Sundal | Koll | 21 | —99 | 18 | 2 |
Lindvik, MariusMarius Lindvik | Rælingen | 22 | —99 | 19 | 2 |
Johansson, RobertRobert Johansson | Søre Ål | —99 | —99 | —99 | —99 |
Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande | Kongsberg | —99 | —99 | —99 | —99 |
Referanser
- ^ a b «Hosts for 2022 and 2023 FIS World Championships Elected». fis-ski.com. Arkivert fra originalen 22. september 2022. Besøkt 16. september 2022.
- ^ «FIS Nordic Combined World Ski Championships 2023 Planica (SLO) – Event Details». fis-ski.com. Besøkt 16. september 2022.
- ^ «FIS opprettholder utestengelsen av Russland og Belarus – får ikke delta i VM på ski». dagsavisen.no. Besøkt 1. april 2023.
- ^ «Trondheim tapte kampen om ski-VM i 2023». Dagsavisen.no. Besøkt 16. september 2022.
- ^ «Offisielt program, VM på ski 2023». www.planica2023.si. Besøkt 5. oktober 2022.
- ^ «Komplett program for VM 2023». Langrenn.com. Besøkt 16. september 2022.
- ^ «Langrennsuttak VM Planica 2023». Norges Skiforbund. 31. januar 2023. Besøkt 1. februar 2023.
- ^ NTB (24. februar 2023). «Weng gir opp VM: – Kjenner at det ikke fungerer». Nettavisen (norsk). Besøkt 7. april 2023.
- ^ «Tiller fikk den siste VM-plassen». skiforbundet.no. Besøkt 6. januar 2023.
- ^ «Laguttak til VM i Planica, World Cup i Rasnov og COC på Rena». Norges Skiforbund. 15. februar 2023. Besøkt 24. februar 2023.
- ^ NRK (15. februar 2023). «Hopp: Seks norske menn og fem kvinner til ski-VM». NRK. Besøkt 7. april 2023.
Eksterne lenker
- Det internasjonale skiforbundet
- Offisielle resultater, langrenn hos fis-ski.com
- Offisielle resultater, skihopping hos fis-ski.com
- Offisielle resultater, kombinert hos fis-ski.com