2019–20 CSA 3-Day Provincial Cup
Dates | 3 October 2019 – 5 April 2020 |
---|---|
Administrator(s) | Cricket South Africa |
Cricket format | First-class |
Tournament format(s) | Round-robin |
Champions | Easterns KwaZulu-Natal |
Participants | 13 |
Most runs | Mathew Christensen (776) |
Most wickets | Clayton August (39) |
← 2018–19 2020–21 → |
The 2019–20 CSA 3-Day Provincial Cup was a first-class cricket competition that took place in South Africa from October 2019 to April 2020.[1] On 16 March 2020, Cricket South Africa suspended all cricket in the country for 60 days due to the COVID-19 pandemic.[2][3][4] On 24 March 2020, Easterns and KwaZulu-Natal were named as the joint-winners of the tournament. KwaZulu-Natal finished top of group B, with Easterns named joint-winners despite not topping their group, but played one match fewer than other teams, with their victory coming via an average points calculation.[5] This was following the recommendations made by Graeme Smith, the acting Director of Cricket.[6]
The competition was played between the thirteen South African provincial teams. In previous editions of the competition, Namibia had also competed, but they withdrew ahead of the start of the previous tournament, citing issues around costs and logistics.[7][8]
Unlike its counterpart, the CSA Franchise 4-Day Cup, the matches were three days in length instead of four. The tournament was played in parallel with the 2019–20 CSA Provincial One-Day Challenge, a List A competition which featured the same teams. Eastern Province and Northerns were the defending champions, after the title was shared.[9]
On 17 October 2019, in the match between Gauteng and Boland, Lauren Agenbag became the first woman to stand as an on-field umpire in a first-class cricket match in South Africa.[10] In January 2020, Andrea Agathangelou and Yaseen Valli made an opening partnership of 485 runs for Easterns against Boland, breaking the previous record in a first-class match in South Africa of 424 runs set in the 1926–27 season.[11]
Points table
Pool A
| Pool B
|
Fixtures
October 2019
3–5 October 2019 Scorecard |
KwaZulu-Natal | v | South Western Districts |
- South Western Districts won the toss and elected to field.
- Matthew Pollard (KwaZulu-Natal), Heath Richards and Tyrese Karelse (South Western Districts) all made their first-class debuts.
3–5 October 2019 Scorecard |
Gauteng | v | KwaZulu-Natal Inland |
- Gauteng won the toss and elected to bat.
3–5 October 2019 Scorecard |
Eastern Province | v | Easterns |
- Easterns won the toss and elected to field.
10–12 October 2019 Scorecard |
Northern Cape | v | Eastern Province |
Eastern Province won by 8 wickets St George's Park, Port Elizabeth Umpires: Arno Jacobs and Siphelele Gasa |
- Northern Cape won the toss and elected to bat.
10–12 October 2019 Scorecard |
South Western Districts | v | Free State |
Free State won by 6 wickets Recreation Ground, Oudtshoorn Umpires: Philip Vosloo and Abdoellah Steenkamp |
- South Western Districts won the toss and elected to bat.
17–19 October 2019 Scorecard |
Border | v | North West |
- Border won the toss and elected to bat.
- Henro van Rensburg, Bradley Lynch, Nicholas Smit (North West) and Jacques Porter (Border) all made their first-class debuts.
17–19 October 2019 Scorecard |
Northerns | v | Western Province |
Northerns won by an innings and 77 runs Newlands, Cape Town Umpires: Thomas Mokorosi and Clifford Isaacs |
- Western Province won the toss and elected to field.
- Ryan Klein (Western Province) and Evan Jones (Northerns) both made their first-class debuts.
17–19 October 2019 Scorecard |
Gauteng | v | Boland |
Gauteng won by 9 wickets New Wanderers Stadium, Johannesburg Umpires: Lauren Agenbag and Murray Brown |
- Boland won the toss and elected to field.
- Codi Yusuf (Gauteng) made his first-class debut.
23–25 October 2019 Scorecard |
Boland | v | Northerns |
- Northerns won the toss and elected to field.
24–26 October 2019 Scorecard |
Eastern Province | v | Border |
- Border won the toss and elected to field.
- Alindile Mhletywa (Border) made his first-class debut.
24–26 October 2019 Scorecard |
Gauteng | v | Free State |
- Gauteng won the toss and elected to bat.
24–26 October 2019 Scorecard |
Western Province | v | North West |
72/0 (19.1 overs) Lesego Senokwane 33* (76) |
North West won by 10 wickets Senwes Park, Potchefstroom Umpires: Mazizi Gampu and Abdoellah Steenkamp |
- Western Province won the toss and elected to bat.
- Tayo Walbrugh and Sisonke Mazele (Western Province) both made their first-class debuts.
24–26 October 2019 Scorecard |
KwaZulu-Natal Inland | v | Easterns |
- Easterns won the toss and elected to field.
- Musawenkosi Twala (Easterns) and Caleb Pillay (KwaZulu-Natal Inland) both made their first-class debuts.
31 October – 2 November 2019 Scorecard |
Western Province | v | Free State |
Western Province won by 144 runs University of Free State Ground, Bloemfontein Umpires: Lauren Agenbag and Philip Vosloo |
- Free State won the toss and elected to field.
31 October – 2 November 2019 Scorecard |
KwaZulu-Natal | v | Northern Cape |
Northern Cape won by an innings and 26 runs Diamond Oval, Kimberley Umpires: Lubabalo Gcuma and Marlon Jansen |
- KwaZulu-Natal won the toss and elected to bat.
- Jason Wagener and Neill Jordaan (KwaZulu-Natal) both made their first-class debuts.
31 October – 2 November 2019 Scorecard |
Easterns | v | North West |
- Easterns won the toss and elected to bat.
November 2019
7–9 November 2019 Scorecard |
South Western Districts | v | Gauteng |
- South Western Districts won the toss and elected to bat.
7–9 November 2019 Scorecard |
Free State | v | Boland |
Free State won by an innings and 281 runs Mangaung Oval, Bloemfontein Umpires: Rudi Birkenstock and Gawie Botha |
- Boland won the toss and elected to field.
7–9 November 2019 Scorecard |
Northerns | v | Northern Cape |
- Northern Cape won the toss and elected to field.
- Modiri Litheko (Northerns) made his first-class debut.
14–16 November 2019 Scorecard |
Border | v | Western Province |
- Western Province won the toss and elected to field.
- Only 28 overs were bowled on day 1, and no play was possible on days 2 and 3 due to rain.
- Diego du Plessis (Western Province) made his first-class debut.
14–16 November 2019 Scorecard |
North West | v | Northern Cape |
Northern Cape won by an innings and 99 runs Senwes Park, Potchefstroom Umpires: Kevin Lawrence and Ryan Hendricks |
- Northern Cape won the toss and elected to field.
14–16 November 2019 Scorecard |
South Western Districts | v | Northerns |
Northerns won by an innings and 182 runs Tshwane University of Technology Oval, Pretoria Umpires: Jan Erasmus and Mazizi Gampu |
- South Western Districts won the toss and elected to bat.
14–16 November 2019 Scorecard |
KwaZulu-Natal | v | Easterns |
6/0 (1.3 overs) Yaseen Valli 4* (5) |
- Easterns won the toss and elected to field.
- Aron Visser (Easterns) made his first-class debut.
14–16 November 2019 Scorecard |
Boland | v | Eastern Province |
119 (41 overs) Edward Moore 25 (22) Craig Alexander 5/49 (15 overs) | ||
Eastern Province won by 6 wickets St George's Park, Port Elizabeth Umpires: Abongile Sodumo and Dawood Arkeldien |
- Boland won the toss and elected to bat.
21–23 November 2019 Scorecard |
KwaZulu-Natal Inland | v | Free State |
- Free State won the toss and elected to field.
21–23 November 2019 Scorecard |
Border | v | Northern Cape |
Northern Cape won by an innings and 158 runs Diamond Oval, Kimberley Umpires: Rudi Birkenstock and Lauren Agenbag |
- Northern Cape won the toss and elected to field.
- Jerome Bossr (Border) made his first-class debut.
21–23 November 2019 Scorecard |
KwaZulu-Natal | v | North West |
- North West won the toss and elected to field.
- Eben Botha (North West) made his first-class debut.
28–30 November 2019 Scorecard |
Western Province | v | Northern Cape |
- Northern Cape won the toss and elected to field.
- Blake Schraader (Northern Cape) made his first-class debut.
December 2019
12–14 December 2019 Scorecard |
KwaZulu-Natal | v | Free State |
- No toss.
- No play was possible due to rain.
12–14 December 2019 Scorecard |
KwaZulu-Natal Inland | v | Northern Cape |
- No toss.
- No play was possible due to rain.
12–14 December 2019 Scorecard |
Gauteng | v | Northerns |
- Northerns won the toss and elected to field.
19–21 December 2019 Scorecard |
Eastern Province | v | Free State |
- Eastern Province won the toss and elected to bat.
- Lyle Petersen (Eastern Province) made his first-class debut.
19–21 December 2019 Scorecard |
KwaZulu-Natal | v | Western Province |
- Western Province won the toss and elected to field.
- David Schierhout (Western Province) made his first-class debut.
January 2020
9–11 January 2020 Scorecard |
Boland | v | Easterns |
- Boland won the toss and elected to bat.
- Andrea Agathangelou and Yaseen Valli (Easterns) set a new record in first-class cricket in South Africa for the highest opening partnership (485 runs).[11]
- Andrea Agathangelou also scored his first triple century in first-class cricket.[13]
16–18 January 2020 Scorecard |
Boland | v | KwaZulu-Natal Inland |
- Boland won the toss and elected to bat.
16–18 January 2020 Scorecard |
South Western Districts | v | Eastern Province |
- South Western Districts won the toss and elected to bat.
- Jhedli van Briesies (South Western Districts) and Tristan Stubbs (Eastern Province) both made their first-class debuts.
16–18 January 2020 Scorecard |
Gauteng | v | Easterns |
- Gauteng won the toss and elected to bat.
- Jacob Miltz (Gauteng) made his first-class debut.
16–18 January 2020 Scorecard |
Northerns | v | Border |
- Northerns won the toss and elected to bat.
- Nonelela Yikha (Border) made his first-class debut.
23–25 January 2020 Scorecard |
Western Province | v | South Western Districts |
Western Province won by an innings and 31 runs Newlands, Cape Town Umpires: Siphelele Gasa and Dennis Smith |
- South Western Districts won the toss and elected to field.
23–25 January 2020 Scorecard |
North West | v | KwaZulu-Natal Inland |
- North West won the toss and elected to bat.
- No play was possible on day 1.
- Jordan Morris (North West) made his first-class debut.
30 January–1 February 2020 Scorecard |
Gauteng | v | Eastern Province |
- Eastern Province won the toss and elected to field.
30 January–1 February 2020 Scorecard |
Boland | v | Border |
- Border won the toss and elected to field.
- No play was possible on day 1 due to rain.
- Stuart Els and Mathew Fourie (Border) both made their first-class debuts.
30 January–1 February 2020 Scorecard |
Northerns | v | KwaZulu-Natal Inland |
Match drawn Tshwane University of Technology Oval, Pretoria Umpires: Ryan Hendricks and Marlon Jansen |
- Northerns won the toss and elected to bat.
February 2020
6–8 February 2020 Scorecard |
North West | v | South Western Districts |
- South Western Districts won the toss and elected to field.
- Rayyaan Rhode (North West) made his first-class debut.
13–15 February 2020 Scorecard |
Boland | v | KwaZulu-Natal |
- KwaZulu-Natal won the toss and elected to field.
- Timothy Whitehead (Boland) and Ruan Cronje (KwaZulu-Natal) both made their first-class debuts.
13–15 February 2020 Scorecard |
Border | v | South Western Districts |
38/0 (9 overs) Kirwin Christoffels 24* (31) |
South Western Districts won by 10 runs Recreation Ground, Oudtshoorn Umpires: Stephen Rex and Jurie Sadler |
- Border won the toss and elected to bat.
- Jonathan Craniey and Jason Raubenheimer (Border) both made their first-class debuts.
13–15 February 2020 Scorecard |
KwaZulu-Natal Inland | v | Eastern Province |
- KwaZulu-Natal Inland won the toss and elected to bat.
- Slade van Staden (KwaZulu-Natal Inland) made his first-class debut.
13–15 February 2020 Scorecard |
Western Province | v | Gauteng |
- Gauteng won the toss and elected to field.
- Levert Manje and Bryce Parsons (Gauteng) both made their first-class debuts.
20–22 February 2020 Scorecard |
Easterns | v | Free State |
- Free State won the toss and elected to field.
- No play was possible on day 1 due to rain.
- Philip Visser (Free State) made his first-class debut.
20–22 February 2020 Scorecard |
North West | v | Northerns |
- North West won the toss and elected to bat.
27–29 February 2020 Scorecard |
Border | v | KwaZulu-Natal |
24/0 (4 overs) Michael Erlank 13* (14) |
KwaZulu-Natal won by 10 wickets Buffalo Park, East London Umpires: Rudi Birkenstock and Bongani Ntshebe |
- KwaZulu-Natal won the toss and elected to field.
March 2020
5–7 March 2020 Scorecard |
Eastern Province | v | Boland |
- Boland won the toss and elected to field.
5–7 March 2020 Scorecard |
Border | v | KwaZulu-Natal Inland |
KwaZulu-Natal Inland won by an innings and 25 runs City Oval, Pietermaritzburg Umpires: Mazizi Gampu and Gladman Gaseba |
- Border won the toss and elected to bat.
5–7 March 2020 Scorecard |
Northern Cape | v | South Western Districts |
- South Western Districts won the toss and elected to field.
- Francois Harley (South Western Districts) made his first-class debut.
5–7 March 2020 Scorecard |
Northerns | v | Easterns |
Match drawn Tshwane University of Technology Oval, Pretoria Umpires: Abongile Sodumo and Godwin Von Willingh |
- Northerns won the toss and elected to bat.
12–14 March 2020 Scorecard |
Northern Cape | v | Free State |
Match drawn University of Free State Ground, Bloemfontein Umpires: Jurie Sadler and Abdoellah Steenkamp |
- Free State won the toss and elected to field.
12–14 March 2020 Scorecard |
North West | v | Gauteng |
- Gauteng won the toss and elected to field.
12–14 March 2020 Scorecard |
South Western Districts | v | Easterns |
Easterns won by an innings and 148 runs Willowmoore Park, Benoni Umpires: Mazizi Gampu and Murray Brown |
- Easterns won the toss and elected to field.
12–14 March 2020 Scorecard |
Eastern Province | v | Western Province |
Western Province won by an innings and 23 runs St George's Park, Port Elizabeth Umpires: Thomas Mokorosi and Clifford Isaacs |
- Western Province won the toss and elected to field.
12–14 March 2020 Scorecard |
KwaZulu-Natal Inland | v | KwaZulu-Natal |
59/0 (5.5 overs) Bradley Porteous 30* (22) |
- KwaZulu-Natal won the toss and elected to field.
Final
2–5 April 2020 Scorecard |
TBD | v | TBD |
Match cancelled |
References
- ^ "CSA announces Franchise and Provincial Fixtures for 2019/20 season". Cricket South Africa. Archived from the original on 14 June 2020. Retrieved 12 July 2019.
- ^ "CSA terminates all forms of cricket to minimise the impact of the corona virus". Cricket South Africa. Retrieved 16 March 2020.
- ^ "South Africa suspends football and cricket". BBC Sport. 16 March 2020. Retrieved 16 March 2020.
- ^ "South Africa calls off all cricket over Coronavirus spread". Hindustan Times. 16 March 2020. Retrieved 16 March 2020.
- ^ "Lions and Dolphins crowned domestic champions on Graeme Smith's recommendation". ESPN Cricinfo. 24 March 2020. Retrieved 24 March 2020.
- ^ "CSA announces 2019/20 domestic tournament winners". Cricket South Africa. Retrieved 24 March 2020.
- ^ "Namibia withdraw from South Africa's provincial competitions". ESPN Cricinfo. 5 October 2018. Retrieved 5 October 2018.
- ^ "Namibia exits from SA cricket competitions". The Namibian. Retrieved 5 October 2018.
- ^ "EP and Northerns share Provincial three-day Cup". Cricket South Africa. Archived from the original on 15 April 2019. Retrieved 15 April 2019.
- ^ "Umpire Lauren Agenbag makes history in South Africa". International Cricket Council. Retrieved 23 October 2019.
- ^ a b "Easterns pair go big, break record". SA Cricket Mag. 13 January 2020. Retrieved 17 January 2020.
- ^ a b "CSA Provincial Three-Day Challenge Table - 2019-20". ESPN Cricinfo. Retrieved 17 March 2020.
- ^ "Easterns pair break long-standing SA batting record". Sport24. 13 January 2020. Retrieved 17 January 2020.
External links
- Series home at ESPN Cricinfo
- v
- t
- e
National teams |
---|
Franchise cricket | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Teams |
| ||||||||
Competitions | |||||||||
Seasons |
|
Provincial cricket | |
---|---|
Teams |
|
Competitions | |
Teams | |
---|---|
Seasons |
Women's cricket | |
---|---|
Provincial Teams | |
Super League Teams |
|
Competitions |
Other | |
---|---|
Grounds | |
Lists |