Ruská hokejová reprezentace
Rusko Rusko | |
---|---|
Přezdívka | Красная Машина |
Asociace | Ruská hokejová federace |
Trenér | Alexej Žamnov |
Kapitán | Alexandr Kadějkin |
Nejvíce startů | Ilja Kovalčuk (123) |
Nejvíce bodů | Ilja Kovalčuk (107) |
Nejlepší střelec | Ilja Kovalčuk (50) |
Kód IIHF | RUS |
První zápas | |
Rusko 2:2 Švédsko (12. dubna 1992, Petrohrad, Rusko) | |
Nejvyšší výhra | |
Rusko 10:0 Itálie (15. května 2019, Bratislava, Slovensko) | |
Nejvyšší prohra | |
Slovensko 9:1 Rusko (29. prosince 1993, Chamonix, Francie) | |
Mistrovství světa | |
Elitní skupina | 28× (poprvé v roce 1992) |
Nejlepší výsledek | (1993, 2008, 2009, 2012, 2014) |
Olympijský turnaj | |
Účasti | 6× (poprvé v roce 1994) |
Nejlepší výsledek | (1998) |
Světový pohár | |
Účasti | 3× (poprvé v roce 1996) |
Nejlepší výsledek | (1996, 2016) |
Euro Hockey Tour | |
EHT | 23× (poprvé v roce 1996/1997) |
Nejlepší výsledek | (2004/2005, 2005/2006, 2007/2008, 2008/2009, 2010/2011, 2012/2013, 2016/2017), 2018/2019) |
Stránka týmu na IIHF.com | |
Údaje v infoboxu aktuální k roku 2019 |
Ruská reprezentace ledního hokeje, rusky Сборная России по хоккею с шайбой, je jedním z nejúspěšnějších a nejtradičnějších národních týmů v historii ledního hokeje. Jde o nástupnickou reprezentaci sovětské hokejové reprezentace. Největším úspěchem byl zisk pěti titulů mistrů světa a zisk stříbrné medaile na zimních olympijských hrách v roce 1998. Na Zimních olympijských hrách v roce 2014 se ruské národní hokejové mužstvo umístilo na 5. místě, na Mistrovství světa konaném v roce 2019 na Slovensku se ruská sborná umístila na 3. pozici, když v boji o bronzovou medaili porazila českou hokejovou reprezentaci na samostatné nájezdy. Od roku 2022 minimálně do roku 2025 je reprezentace spolu s Běloruskou hokejovou reprezentaci dočasně neaktivní v soutěžích IIHF – vyloučena rozhodnutím IIHF, kvůli ruské invazi na Ukrajinu.[1][2][3]
Historické výsledky
Rusko – zimní olympijské hry
ZOH | Místo ZOH | Umístění | Soupisky | Trenér |
---|---|---|---|---|
ZOH – 1994 | Norsko Norsko Lillehammer | 4. místo | Soupiska | Viktor Tichonov, Igor Dmitrijev |
ZOH – 1998 | Japonsko Japonsko Nagano | Soupiska | Vladimir Jurzinov, Zinetula Biljaletdinov a Pjotr Vorobjov | |
ZOH – 2002 | USA USA Salt Lake City | Soupiska | Vjačeslav Fetisov, Vladimir Jurzinov a Vladislav Treťjak | |
ZOH – 2006 | Itálie Itálie Turín | 4. místo | Soupiska | Vladimir Krikunov |
ZOH – 2010 | Kanada Kanada Vancouver | 6. místo | Soupiska | Vjačeslav Bykov, Igor Zacharkin |
ZOH – 2014 | Rusko Rusko Soči | 5. místo | Soupiska | Zinetula Biljaletdinov |
ZOH – 2018 | Jižní Korea Jižní Korea Pchjongčchang | * | Soupiska | Oļegs Znaroks |
ZOH – 2022 | Čína Čína Peking | ** | Soupiska | Alexej Žamnov |
* – ZOH 2018 se zástupci Ruska účastnili pod neutrální vlajkou OAR (Olympijský sportovec z Ruska) a úspěch se tedy nepřičítá Rusku jako státu.
** – ZOH 2022 se zástupci Ruska účastnili pod vlajkou ROC (Ruský olympijský výbor) a úspěch se tedy nepřičítá Rusku jako státu.
Mistrovství světa
MS | Místo turnaje | Umístění | Soupisky | Trenér | Soupiska na eliteprospects |
---|---|---|---|---|---|
MS – 1992 | ČSFR (Praha, Bratislava) | 5. místo | Soupiska | Viktor Tichonov | Zde |
MS – 1993 | SRN (Dortmund, Mnichov) | Soupiska | Boris Michajlov | Zde | |
MS – 1994 | Itálie Itálie (Canezei, Bolzano, Milán) | 5. místo | Soupiska | Boris Michajlov | Zde |
MS – 1995 | Švédsko Švédsko (Stockholm, Gävle) | 5. místo | Soupiska | Boris Michajlov | Zde |
MS – 1996 | Rakousko Rakousko (Vídeň) | 4. místo | Soupiska | Vladimir Vasiljev, Gennadij Cygurov, Viktor Tichonov | Zde |
MS – 1997 | Finsko Finsko (Helsinky, Turku, Tampere) | 4. místo | Soupiska | Igor Dmitrijev, Boris Michajlov a Igor Tuzik | Zde |
MS – 1998 | Švýcarsko Švýcarsko (Curych, Basilej) | 5. místo | Soupiska | Vladimir Jurzinov | Zde |
MS – 1999 | Norsko Norsko (Hamar, Lillehammer, Oslo) | 5. místo | Soupiska | Alexandr Jakušev | Zde |
MS – 2000 | Rusko Rusko (Petrohrad) | 11. místo | Soupiska | Alexandr Jakušev, Zinetula Biljaletdinov a Vladislav Treťjak | Zde |
MS – 2001 | Německo Německo (Norimberk, Kolín nad Rýnem, Hannover) | 6. místo | Soupiska | Boris Michajlov, Valerij Bělousov a Vladimir Krikunov | Zde |
MS – 2002 | Švédsko Švédsko (Göteborg, Jönköping, Karlstad) | Soupiska | Boris Michajlov, Valerij Bělousov a Vladimir Krikunov | Zde | |
MS – 2003 | Finsko Finsko (Helsinky, Turku, Tampere) | 7. místo | Soupiska | Vladimir Pljuščev, Nikolaj Tolstikov, Alexandr Jakušev | Zde |
MS – 2004 | Česko Česko (Praha, Ostrava) | 10. místo | Soupiska | Viktor Tichonov, Vladimir Jurzinov, Valerij Bělousov | Zde |
MS – 2005 | Rakousko Rakousko (Vídeň, Innsbruck) | Soupiska | Vladimir Krikunov, Vladimir Jurzinov, Boris Michajlov | Zde | |
MS – 2006 | Lotyšsko Lotyšsko (Riga) | 5. místo | Soupiska | Vladimir Krikunov, Vladimir Jurzinov, Boris Michajlov | Zde |
MS – 2007 | Rusko Rusko (Moskva, Mytišči) | Soupiska | Vjačeslav Bykov, Igor Zacharin, Sergej Němčinov | Zde | |
MS – 2008 | Kanada Kanada (Québec, Halifax) | Soupiska | Vjačeslav Bykov | Zde | |
MS – 2009 | Švýcarsko Švýcarsko (Bern, Kloten) | Soupiska | Vjačeslav Bykov, Igor Zacharin | Zde | |
MS – 2010 | Německo Německo (Kolín nad Rýnem a Mannheim) | Soupiska | Vjačeslav Bykov | Zde | |
MS – 2011 | Slovensko Slovensko (Bratislava a Košice) | 4. místo | Soupiska | Vjačeslav Bykov | Zde |
MS – 2012 | Finsko Finsko a Švédsko Švédsko (Helsinky, Stockholm) | Soupiska | Zinetula Biljaletdinov | Zde | |
MS – 2013 | Švédsko Švédsko a Finsko Finsko (Stockholm, Helsinky) | 6. místo | Soupiska | Zinetula Biljaletdinov | Zde |
MS – 2014 | Bělorusko Bělorusko (Minsk) | Soupiska | Oļegs Znaroks, Oleg Kuprijanov a Harijs Vītoliņš | Zde | |
MS – 2015 | Česko Česko (Praha, Ostrava) | Soupiska | Oļegs Znaroks, Igor Nikitin, Oleg Kuprijanov a Harijs Vītoliņš | Zde | |
MS – 2016 | Rusko Rusko (Moskva, Petrohrad) | Soupiska | Oļegs Znaroks, Harijs Vītoliņš | Zde | |
MS – 2017 | Německo Německo (Kolín nad Rýnem) a Francie Francie (Paříž) | Soupiska | Oļegs Znaroks, Rašit Davydov, Ilja Vorobjov, Igor Nikitin, Harijs Vītoliņš | Zde | |
MS – 2018 | Dánsko Dánsko (Kodaň, Herning) | 6. místo | Soupiska | Ilja Vorobjov [4], Rašit Davydov, Igor Nikitin, Harijs Vītoliņš | Zde |
MS – 2019 | Slovensko Slovensko (Bratislava, Košice) | Soupiska | Ilja Vorobjov, Alexej Kudašov, Alexej Žamnov, Rašit Davydov, Anvar Gatijatulin | Zde | |
MS – 2020 | Švýcarsko Švýcarsko (Curych, Lausanne) | Zrušeno kvůli pandemii covidu-19 | |||
MS – 2021 | Lotyšsko Lotyšsko (Riga) | 5. místo | Soupiska | Valerij Bragin, Albert Lešjov, Stefan Persson, Konstantin Šafranov, Alexander Titov | Zde |
MS – 2022 | Finsko Finsko (Helsinky a Tampere) | Vyloučeno rozhodnutím IIHF, kvůli ruské invazi na Ukrajinu | |||
MS – 2023 | Lotyšsko Lotyšsko (Riga) a Finsko Finsko (Tampere) | ||||
MS – 2024 | Česko Česko (Praha, Ostrava) | ||||
MS – 2025 | Švédsko Švédsko (Stockholm) a Dánsko Dánsko (Herning) |
Světový pohár
Rok | Místa turnaje | Umístění |
---|---|---|
SP – 1996 | Stockholm, Helsinky, Praha, Garmisch-Partenkirchen, Ottawa, Philadelphia, Montreal, Vancouver, New York | 4. místo |
SP – 2004 | Helsinky, Stockholm, Montreal, Kolín nad Rýnem, Saint Paul, Praha, Toronto | 6. místo |
SP – 2016 | Petrohrad, Praha, Pittsburgh, Toronto | 4. místo |
Galerie dresů reprezentace
ZOH 1994 | MS 1996 | SP 1996 | MS 1997 | MS 1998 |
ZOH 1998 a MS 1999 | MS 2000 | MS 2001–2004 | SP 2004 | SP 2016 |
ZOH 2018 | MS 2018 | MS 2021 | ZOH 2022 |
Reference
- ↑ Zamítá se: IIHF vyřídila odvolání Ruska a Běloruska proti vyloučení ze soutěží. www.idnes.cz [online]. [cit. 2023-05-13]. Dostupné online.
- ↑ Rusko i Bělorusko nebudou na hokejovém MS v Česku, IIHF prodloužila zákaz startů | ČeskéNoviny.cz. www.ceskenoviny.cz [online]. [cit. 2023-05-04]. Dostupné online.
- ↑ Zákaz zatím platí. Rusové se na scénu nevrátí, Bělorusko přijde i o olympiádu. www.denik.cz [online]. [cit. 2023-02-13]. Dostupné online.
- ↑ Znarok končí na postu trenéra Ruska, vystřídá ho asistent Vorobjov. www.idnes.cz [online]. [cit. 2023-05-13]. Dostupné online.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Ruská hokejová reprezentace na Wikimedia Commons
- Oficiální stránky (rusky) (anglicky)
- Ruská hokejová reprezentace na IIHF
Olympijští vítězové v ledním hokeji – turnaj | |
---|---|
|
Mistrovství světa v ledním hokeji | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Hokejové reprezentace | |
---|---|
Elitní skupina 2024 | |
1. divize 2024 | |
2. divize 2024 | |
3. divize 2024 | A: JAR • Kyrgyzstán • Lucembursko • Mexiko • Thajsko • Turkmenistán B: Bosna a Hercegovina • Hongkong • Írán • Filipíny • Severní Korea • Singapur |
4. divize 2024 | |
Development Cup 2023 | |
Arabský pohár 2023 | |
Panamerický turnaj 2017 | |
Dočasně neaktivní v soutěžích | |
Dosud neaktivní v soutěžích | |
Zaniklé týmy | |
(* nejsou členy IIHF, ** členové IIHF aktivní pouze v in-line hokeji, *** Zákaz startu) |